Rakietowa środa (15.07.2015)

4

15 lipca z Północnej oraz Południowej Ameryki wystartowały rakiety Atlas 5 oraz Ariane 5 z trzema satelitami. Amerykańska rakieta miała na pokładzie satelitę systemu nawigacji GPS, zaś Europejczycy wynieśli satelitę telekomunikacyjnego oraz meteorologicznego.

Pierwsza wystartowała rakieta Atlas 5. O godzinie 17:36 CEST wystartowała z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Po trzech godzinach oraz 18 minutach lotu wyniosła nowego satelitę systemu nawigacji satelitarnej Navstar-2F (GPS 2F-10). Zastąpi on satelitę GPS o oznaczeniu GPS 2R-11, który został wystrzelony w 2004 roku. Był to siedemdziesiąty start satelity z konstelacji Global Positioning System. Armia amerykańska regularnie wymienia satelity tego programu. Kolejna seria, oznaczona jako GPS 3, będzie umieszczana na orbicie od 2017 roku.


Nagranie startu rakiety Atlas 5 / Credits: SpaceVids.tv

Satelita Navstar-2F został umieszczony na orbicie o parametrach 20459 x 20459 km oraz inklinacji 55 stopni. Był to 55 start rakiety Atlas 5. Kilka godzin później z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej o godzinie 23:42 CEST wystartowała rakieta Ariane 5 (w konfiguracji ECA). Na pokładzie był satelita telekomunikacyjny StarOne C4 oraz europejski satelita meteorologiczny Meteosat-11. Oba zostały umieszczone na orbicie transferowej ku geostacjonarnej. Był to 80 lot rakiety Ariane 5.

Pierwszy z pasażerów Ariane 5 – StarOne C4, to satelita telewizyjny, wyprodukowany przez Space System Loral, na zamówienie brazylijskiego operatora telewizyjnego – Embratel. Satelita wyposażony został aż w 48 transponderów, by dostarczyć wysokiej jakości usług transmisyjnych, zarówno telewizyjnych jak i komunikacyjnych, na terenie Brazylii, a także pozostałych krajów Ameryki Łacińskiej.
Drugi pasażer – MSG-4 – jest kolejnym członkiem konstelacji satelitów meteorologicznych – Meteosat Second Generation. Misją satelity jest ciągły monitoring obszarów Afryki, Europy oraz częściowo Oceanu Atlantyckiego i Indyjskiego i przesyłanie aktualnych zdjęć stacjom meteorologicznym w odstępie 15 minut. Satelita należy do europejskiej organizacji meteorologicznej EUMETSAT.

Kolejny start rakiety zaplanowany jest za tydzień. Z Bajkonuru ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w statku Sojuz uda się trzech nowych astronautów.

4 komentarze

  1. Inklinacja to kat pomiędzy orbity a plaszczyzna równika*. Telefon mi źle poprawił… Dodam, że wartość wyraża się od 0 do 180 stopni. 90 to orbity polarna, czyli przez bieguny. Używana m. In. Przez satelity szpiegowskie i meteorologiczne, bo umożliwiają obserwacje całej Ziemi (ze względu na obrót ziemi)

  2. 20459 x 20459 km są to parametry orbity, mianowicie: apocentrum i perycentrum, czyli odpowiednio punkt najbliższy środkowi masy i punkt najodleglejszy. Inklinacja jest to kąt nachylenia względem równika.

  3. Witam. Mógłbym prosić aby ktoś wytłumaczył mi o co chodzi w parametrach orbit. Orbita o parametrach 20459 x 20459 km oraz inklinacji 55 stopni. Jeśli dobrze rozumiem, satelita będzie się poruszał zawsze na wysokości 20459 km i na równiku i nad obszarami polarnymi, czyli znaczy to że jego orbita nie będzie kołem, ale będzie spłaszczona. A co oznacza ta inklinacja?

    • Parametry orbit: AP x Pe gdzie AP (apogeum) to najwyższy punkt orbity, a Pe (perygeum) to najniższy. Wysokość jest podawana w km od ziemi. W podanym przykładzie mamy idealna orbitę kołowa. Inklinacja to kat pomiędzy orbity a plastyczna równika. Przy takiej orbicie satelita nie będzie latał nad obszarami polarnych. Jakbyś miał więcej pytań to pisz tutaj w odpowiedzi.