Orbital ATK dostarczy silnik awaryjny dla Oriona

0

Orbital ATK, znana firma z sektora technologii kosmicznych i obronnych, dostarczy silnik dla budowanego przez koncern Lockheed Martin systemu awaryjnego przerwania misji LAS (Launch Abort System).

Omawiany system stanowić będzie integralny element startowej konfiguracji załogowej kapsuły Orion, wynoszonej na orbitę przez rakietę SLS agencji NASA (Space Launch System). Wartość kontraktu to ok. 98 mln USD.

System LAS to rozwiązanie przeznaczone do ocalenia astronautów w razie ewentualnej awarii podczas startu (czy to na ziemi, czy już w locie). Ratunek standardowo ma następować w wyniku odłączenia i „odciągnięcia” modułu załogowego Oriona od uszkodzonej rakiety nośnej.

System można porównać z działaniem fotela katapultowego, stosowanego w samolotach wojskowych. W skład systemu wchodzą trzy podzespoły: silnik przerwania misji (abort motor), układ sterowania położeniem (Attitude Control, realizowany dla LM również przez Orbital ATK, ale na mocy odrębnej umowy) oraz układy separujące kapsułę Orion od reszty rakiety.

Schemat statku Orion MPCV (Multi-Purpose Crew Vehicle) / Credits: NASA

Schemat statku Orion MPCV (Multi-Purpose Crew Vehicle) / Credits: NASA

Przyznanie kontraktu na produkcję silnika przerwania misji to kolejny, wielki sukces dla Orbital ATK. Silnik ten, zasilany paliwem stałym, odgrywa bardzo ważną rolę w systemie LAS, gdyż umożliwia transport załogi daleko od zagrożenia, w ciągu kilku chwil od wydania polecenia ucieczki.

Wdrożenie dodatkowego systemu ratowania załogi spotyka się z dużą aprobatą w świecie astronautycznym. Charlie Precourt, były astronauta i wicedyrektor jednostki Systemów Napędowych w Orbital ATK, jest przekonany, że LAS znacznie zwiększy bezpieczeństwo lotów kosmicznych.

Pierwszy start Oriona przy wykorzystaniu SLS nastąpi w przeciągu kilku lat, dając początek pierwszej misji badawczej – Exploration Mission 1. Ciężka rakieta nośna SLS obecnie znajduje się w fazie projektowania, testowania i budowy pierwszych podzespołów.

Testowe odpalenie silnika RS-25 dla rakiety SLS / Credits: NASA

Testowe odpalenie silnika RS-25 dla rakiety SLS / Credits: NASA

Kolejne kamienie milowe w procesie budowy systemu SLS to m.in. spawanie elementów pierwszego stopnia rakiety w centrum Vertical Assembly Center firmy Boeing, dalsze testy silnika RS-25 firmy Aerojet Rocketdyne w ośrodku NASA Stennis Space Centre oray kontrole i testy systemów awioniki w Marshall Space Flight Center.

Ponadto trwają przygotowania do zaplanowanego na przyszły rok drugiego testu kwalifikacyjnego (QM-2) 5-segmentowego stopnia napędowego opartego o paliwo stałe. Stopnie te opierają się na wykorzystywanych w startach promów kosmicznych jednostkach SRB (Solid Rocket Boosters). W przypadku rakiety SLS będą one również wspomagać pierwszy moment startu.

Rakieta dodatkowa na paliwo stałe dla rakiety SLS / Credit: PRNewsFoto/ATK.

Rakieta dodatkowa na paliwo stałe dla rakiety SLS / Credit: PRNewsFoto/ATK.

Program rakiet SLS i kapsuły Oriona angażuje kilkuset dostawców ze Stanów Zjednoczonych. Sam Orbital ATK współpracuje w przypadku zamówień związanych z rakietą SLS z 29 dostawcami z 16 stanów.

Orbital ATK jest kluczowym graczem w sektorze kosmicznym, zajmującym się projektowaniem i produkcją sprzętu kosmicznego dla odbiorców z całego świata. Głównym produktem firmy są rakiety nośne, napędy rakietowe, subsystemy, satelity i inne podzespoły. Siedziba znajduje się w Wirginii, oprócz tego firma posiada liczne oddziały poza granicami kraju. Zatrudnia ponad 12 tys. pracowników.

Comments are closed.