Indyjska rakieta PSLV wynosi 5 satelitów

0

10 lipca z Indii wystrzelona została rakieta PSLV z pięcioma satelitami.

Dziesiątego lipca z Indii wystrzelona została rakieta PSLV z pięcioma satelitami. Ich celem będzie śledzenie ekspansji chińskich miast oraz demonstracja nowych technologii, w tym nowego modelu żagla.

Start z indyjskiego ośrodka kosmicznego Satish Dhawan Space Center nastąpił o godzinie 18:28 CEST (czasu polskiego). Był to trzydziesty lot rakiety PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) w historii startów (od 1993 roku).

Profil startowy misji PSLV-C28

Profil startowy misji PSLV-C28

Dotarcie ładunków na orbitę ogłoszono 20 minut po starcie. Orbita docelowa, o charakterze kołowym i polarnym, przebiega na wysokości 647 kilometrów w nachyleniu 98 stopni do równika Ziemi.

Łącznie satelity posiadały masę 1440 kilogramów. Według Antrix Corporation, realizatora komercyjnych zleceń Indyjskiej Agencji Kosmicznej ISRO, był to najcięższy ładunek wystrzelony komercyjnie na rakiecie PSLV. W skład pasażerów wchodziły trzy satelity obserwacyjne DMC3, leasingowane Chinom, oraz dwie jednostki demonstracyjne należące do firmy Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL).

Jedną z tych dwóch jednostek jest należący do rodziny CubeSat satelita o nazwie DeorbitSail. Rozwinie on na orbicie kaptonowy żagiel o powierzchni 16 metrów kwadratowych. Jego celem będzie demonstracja szybkiego sprowadzenia satelity z orbity, co mogłoby być praktykowane powszechnie w nieodległej przyszłości, rozwiązując problem „zaśmieconych orbit”. Zejście z orbity powinno nastąpić w sześć miesięcy. Projekt został sfinansowany z grantu Komisji Europejskiej.

Satelita De-OrbitSail w czasie przygotowań / Źródło: ISRO

Satelita De-OrbitSail w czasie przygotowań / Źródło: ISRO

Satelity DMC3 (Disaster Monitoring Constellation) zbudowane zostały przez SSTL dla firmy DMC International Imaging (DMCii), która zarządza siecią satelitów obserwacji Ziemi dla operatorów z Wielkiej Brytanii, Chin, Hiszpanii i Nigerii. Satelity wykonują komercyjne obrazowanie oraz służą pomocą w lepszej koordynacji działań w czasie katastrof humanitarnych. Wartość kontraktu na budowę trzech satelitów wynosiła 110 mln GBP.

Firma DMCii zamówiła trzy satelity DMC3 w momencie zawarcia umowy z chińską firmą 21AT (Twenty First Century Aerospace Technology Company), zlokalizowaną w Pekinie i zajmującą się sprzedażą do chińskiego rządu obrazowania satelitarnego. Na podstawie tego obrazowania możliwe jest monitorowanie rozwoju urbanistycznego, zasobów lądowych i wodnych, a także śledzenia wpływu zanieczyszczeń i katastrof naturalnych.

Na mocy umowy z 21AT trzy satelity DMC3 zostaną wydzierżawione na 100% przewidywanego na siedem lat funkcjonowania czasu. Firma DMCii pozostanie w tym czasie operatorem i właścicielem satelitów. Każdy z satelitów DMC3 ma masę 447 kilogramów i wykorzystuje do manewrów orbitalnych i kontroli położenia elektryczny napęd zasilany ksenonem.

Satelity DMC-3 oraz CBNT-1 w clean roomie / Źródło: ISRO

Satelity DMC-3 oraz CBNT-1 w clean roomie / Źródło: ISRO

Satelity DMC3 mają zostać rozlokowane co 120 stopni (przy zachowaniu tej samej płaszczyzny orbitalnej). Zapewni to możliwość obserwacji do miliona kilometrów kwadratowych za pomocą elektro-optycznych kamer VHRI-100 (Very High Resolution Imager) o rozdzielczości 1 metra, co jest rekordową wartością dla satelitów zbudowanych przez SSTL.

Czwartym satelitą wyniesionym w czasie opisywanego lotu był CBNT-1, mający masą startową 91 kilogramów. Jednostka ta ma zademonstrować nowe możliwości obserwacji Ziemi oraz awioniki. Zbudowana została zgodnie ze szybką ścieżką procesów produkcji („rapid-build processes”). CBNT-1 został zbudowany i wystrzelony niejako z uwagi na dostępne miejsce na rakiecie.

Opisywany start przeprowadzony został z wykorzystaniem mocniejszej wersji rakiety – PSLV-XL. W ramach tej konfiguracji wykorzystano sześć „mocniejszych” stopni dodatkowych (boosterów) PS0M-XL z silnikami S-12. Kolejny start z Indii, tym razem przy wykorzystaniu cięższej rakiety GSLV, planowany jest na sierpień.

Comments are closed.