Nawiązano stabilny kontakt z Philae!

0

Dziewiątego lipca udało się nawiązać stabilny kontakt z lądownikiem Philae.

Trzynastego czerwca o 22:28:11 CEST nawiązano jednokierunkową łączność z lądownikiem Philae znajdującym się na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Lądownik przez 211 dni (od 15 listopada 2014) pozostawał w stanie hibernacji i jego wybudzenie się nie było do końca pewne.

Do 24 czerwca odbyło się kilka krótkich sesji łączności z Philae. Niestety, wszystkie one były bardzo krótkie – trwały kilku minut. Od 24 czerwca aż do 9 lipca nie udało się ani razu nawiązać sygnału z lądownikiem: spekulowano nawet, że system komunikacji Philae jest poważnie uszkodzony.

Opadający Philae na tle powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko

Opadający Philae na tle powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko / Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Dziewiątego lipca, pomiędzy 19:45 a 20:07 CEST udało się nawiązać bardzo mocny i stabilny kontakt z Philae. Sugeruje to, że przynajmniej jeden z dwóch kanałów komunikacyjnych lądownika jest całkowicie sprawny.

Z dostępnych informacji wynika, że naukowcy otrzymali bardzo dużą ilość danych. Mają one dużą wartość naukową i pozwolą na zebranie dokładniejszy informacji o miejscu ostatecznego lądowania Philae.

Lądownik Philae osiadł na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko 12 listopada 2014 roku. Lądowanie miało bardzo zaskakujący przebieg: Philae dwa razy odbił się od powierzchni komety, być może zahaczył o krawędź krateru, i wreszcie zatrzymał się daleko od wyznaczonego miejsca lądowania. Wciąż nie jest znana dokładna lokalizacja Philae na powierzchni 67P. Prawdopodobny region zatrzymania się lądownika ma długość około 160 metrów i szerokość zaledwie 16 metrów.

(ESA)

Comments are closed.