Argentyna zaprzecza informacjom o tajnych punktach umowy z Chinami

0

Po emisji programu telewizyjnego, argentyński rząd zaprzeczył doniesieniom o tajnych punktach umowy z Chinami w sprawie stacji naziemnej.

W kwietniu 2014 roku Argentyna i Chiny podpisały umowę o dwustronnej współpracy w dziedzinie astronautyki i przestrzeni kosmicznej. W marcu tego roku, po długich debatach, parlament Argentyny zgodził się na budowę w prowincji Neuquén, pierwszej w historii, chińskiej stacji śledzenia, która znajduje się poza terytorium Chińskiej Republiki Ludowej (Chiny posiadają rozbudowaną flotę oceanicznych statków do kontroli misji kosmicznych).

Prowincja Neuquén na mapie Argentyny

Prowincja Neuquén na mapie Argentyny / Credit: Ahoerstemeier, Dbenbenn, CC-BY-SA 2.0

Już wtedy padały pytania, czy stacja może służyć celom wojskowym. Teraz sprawa ta została jeszcze raz podniesiona przez argentyńską telewizję (kanał 13 należący do argentyńskiej grupy mediowej Clarin). W czasie emisji programu (niedziela 28 czerwca), autorzy zasugerowali, że porozumienie z 2014 roku zawiera tajne klauzule, które pozwalają wykorzystywać stację do celów wojskowych.

Następnego dnia Federalne Ministerstwo Planowania wydało oświadczenie, w którym zaprzeczyło tym doniesieniom. Ministerstwo jeszcze raz zaznaczyło, że stacja Neuquén ma charakter wyłącznie charakter cywilny i naukowy: „Nie ma tam tajnych ani warunkowych klauzuli, a na wszystkie warunki zgodził się Kongres Narodowy”. Minister powiedział, że umowa z Chinami jest podobna do układu zawartego z Europejską Agencją Kosmiczną, która od 2012 roku posiada w prowincji Mendoza stację łączności z głęboką przestrzenią kosmiczną (DSA-3 Malargüe).

Na zarzuty podobnie zareagował gubernator prowincji Neuquén, Jorge Sapag. Dla prowincji chińska stacja oznacza inwestycję 50 milionów USD i ponad 400 miejsc pracy.

(Xinhua)

Comments are closed.