Polska edycja wśród liderów konkursu Galileo Masters!

0

Zakończył się etap zgłoszeń do konkursu Galileo Masters 2015. Polska edycja okazała się być jedną z najpopularniejszych w całym konkursie!

Dzisiaj, 6 lipca 2015 roku, na minutę przed południem, zakończył się międzynarodowy konkurs Galileo Masters, który co roku nagradza najlepsze rozwiązania wykorzystujące technologie satelitarne. Z naszego kraju napłynęło kilkadziesiąt poprawnych wniosków i wszystko wskazuje na to, że edycja z Polski zajęła jedno z miejsc na podium pod względem ilości zgłoszeń!

Zrzut strony polskiej edycji konkursu Galileo Masters / Źródło: BDS

Zrzut strony polskiej edycji konkursu Galileo Masters / Źródło: BDS

European Satellite Navigation Competition (ESNC), inaczej nazywany Galileo Masters, uznawany jest za najważniejszy konkurs dla zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy mogą również myśleć o założeniu własnego, kosmicznego start-upu. Do konkursu zgłaszane mogą być pomysły na aplikacje, urządzenia bądź technologie wykorzystujące nawigację satelitarną.

Termin składania wniosków do Galileo Masters zwykle upływa 30 czerwca. W tym roku, z uwagi na bardzo dużą liczbę nieukończonych wniosków (ponad 50% wszystkich zgłoszeń), organizatorzy konkursu postanowili przedłużyć możliwość zgłoszeń do 6 lipca. Gdyby konkurs zakończył się 30 czerwca, edycja z kraju nad Wisłą z około 50 zgłoszonymi pomysłami zajęłaby pierwsze miejsce pod względem ilości zgłoszeń wśród wszystkich 24 edycji.

Finaliści oraz partnerzy polskiej edycji Galileo Masters 2014

Finaliści oraz partnerzy polskiej edycji Galileo Masters 2014 / Właśność: ARP SA

Przypomnijmy, w 2014 roku do polskiej edycji przesłano 22 wnioski, co pozwoliło zająć Polsce czwarte miejsce w rankingu aktywnych organizatorów. Niekwestionowanym liderem była wtedy Wielka Brytania, która zgromadziła 69 pomysłów. Wydawało się wówczas, że angielska edycja reprezentuje poziom niemożliwy do szybkiego zrównania.

Tę popularność można uznać za ważny sukces i dowód na to, że wśród polskich studentów, pracowników naukowych i przedsiębiorców drzemie duży potencjał w dziedzinie wykorzystania nawigacji satelitarnej. Uśpienie tego potencjału, według organizatorów polskiej edycji konkursu z firmy Blue Dot Solutions (uczestników konkursu w latach 2012 i 2013), wynika wprost z braku odpowiednio dostępnych mechanizmów ewaluacji pomysłów oraz świadomości istnienia możliwości technicznych, organizacyjnych oraz finansowych. Ta sytuacja ulega jednak w ostatnim czasie zmianie.

Logotyp projektu POSITION, do którego trwa obecnie nabór uczestników / Źródło: POSITION

Logotyp projektu POSITION, do którego trwa obecnie nabór uczestników / Źródło: POSITION

Przykładem inicjatywy wspierającej polskich przedsiębiorców w rozwoju własnych rozwiązań z obszaru technologii nawigacji satelitarnej, jest projekt POSITION. Finansowany z programu Horyzont 2020 Komisji Europejskiej projekt prowadzony jest przez fundusz Black Pearls VC. Beneficjenci projektu, na których trwa obecnie nabór (więcej informacji), uzyskują przede wszystkim zaawansowane wsparcie przy pozyskiwaniu finansowania oraz rozwiązywaniu problemów technicznych i organizacyjnych.

Kolejnym interesującym projektem realizowanym w Polsce dla polskich przedsiębiorców i naukowców z ramienia programu Horyzont 2020 jest e-KnoT. Projekt ten ma na celu zawiązanie większej interakcji pomiędzy trzema obszarami: edukacją, badaniami oraz przemysłem w Europie. Elementem spajającym jest tutaj wiedza na temat europejskiego systemu nawigacji satelitarnej (EGNSS).

W 2015 roku o Galileo Masters mówiono między innymi na konferencji infoShare 2015 / Źródło: BDS

W 2015 roku o Galileo Masters mówiono między innymi na konferencji infoShare 2015 / Źródło: BDS

Oficjalne wyniki dotyczące ilości zgłoszeń do Galileo Masters pojawią się w najbliższych kilku dniach. Gala Finałowa w Berlinie, na której dojdzie do zaprezentowania głównego zwycięzcy, odbędzie się pod koniec października. Wcześniej eksperci z Polski zapoznają się ze zgłoszeniami i wybiorą finalistów polskiej edycji konkursu. Pewne jest już jednak to, że w Polsce realizowana jest jedna z najbardziej aktywnych i dynamicznych edycji Galileo Masters.

Do uzyskania dużej dynamiki działania polskiej edycji konkursu przysłużyli się w bardzo dużej części patroni medialni: blog popularnonaukowy Crazy Nauka, magazyn Startup INSIDER, miesięcznik Mobility, Komputer ŚwiatiMAGAZINE, blog retail360Netcamp, miesięcznik Programista, PIXEL, 4biznes, magazyn Kariera Plus, portal geoinformacyjny Gisplay, magazyn Startup MAGAZINE, kwartalnik REQ MAGAZYN, portal Geoforum oraz portal Geostudent.

Organizatorem konkursu w Polsce jest Blue Dot Solutions. Współorganizatorem zaś jest Black Pearls VC. Szereg nagród i wsparcie w organizacji wielu etapów konkursu zapewniają Partnerzy: Agencja Rozwoju PrzemysłuPomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Creotech Instruments, Polska Agencja Rozwoju PrzedsiębiorczościPolska Agencja KosmicznaAstri Polska, GMV Innovating SolutionsITTI, Hertz Systems oraz Sponsorzy nagród: Business LinkNaviGate i PCPD. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji konkursu, znajduje się na stronach: www.galileo-masters.pl i poland.galileo-masters.eu, a także na Facebooku.

Comments are closed.