Sześć rozbłysków klasy M (11-20.06.2015)

0

Pomiędzy 11 a 20 czerwca Słońce wyemitowało łącznie sześć rozbłysków klasy M. Najsilniejszy z nich był klasy M3.0.

Ostatnie silniejsze rozbłyski zostały wyemitowane przez Słońce po stronie widocznej z Ziemi na początku maja. Wówczas (6 maja) nastąpił rozbłysk klasy X2.7 a kilka godzin później – klasy M1.9. Przez kolejne dni na Słońcu niewiele się działo – pod koniec maja można było zaobserwować jedynie niewielkie pojedyncze plamy.

Sytuacja zmieniła się dopiero 11 czerwca, gdy grupa plam o numerze 2367 wyemitowała rozbłysk klasy M1.0. W kolejnych dniach ta grupa oraz obszar o numerze 2365 wyemitowały łącznie cztery rozbłyski dolnych stanów klasy M. Natomiast 18 i 20 czerwca grupa 2371 wyemitowała dwa rozbłyski klasy M, z których najsilniejszy był klasy M3.0 (18 czerwca, maksimum 19:36 CEST). Ten rozbłysk trwał kilka godzin i wytworzył koronalny wyrzut masy (CME). Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk:

Rozbłysk klasy M3.0 – 18.06.2015 / Credits – SDO, NASA, http://solarham.net/

CME wyemitowane przez ten rozbłysk zbliża się do Ziemi i około 21 czerwca można się spodziewać bardziej rozbudowanych zórz polarnych. Niestety, z uwagi na okres przesilenia letniego jest mało prawdopodobne, aby zostały one dostrzeżone przez obserwatorów na północnej półkuli naszej planety.

Grupa 2371 w tej chwili zbliża do centralnej części tarczy słonecznej. Jednocześnie konfiguracja magnetyczna tej grupy zmienia się na bardziej skomplikowaną, co oznacza wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych rozbłysków klasy M a może nawet i najbardziej energetycznej klasy X.

W tym roku aktywność Słońca będzie stopniowo maleć – będziemy obserwować coraz mniej silniejszych rozbłysków i mniejszą ilość rozbudowanych obszarów aktywnych. Minimum tego cyklu aktywności słonecznej powinno nastąpić około 2020 roku.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.