Aplikacje konkursu Galileo Masters podbijają rynki – część 2

0

Zastanawiasz się nad swoim pomysłem na konkurs Galileo Masters 2015?

Zastanawiasz się nad swoim pomysłem na konkurs Galileo Masters 2015? Szukasz dziedzin, w których może być wykorzystana nawigacja satelitarna? W celu inspiracji przedstawiamy kolejny przegląd zwycięskich aplikacji z poprzednich edycji konkursu, które podbijają rynki.

Transport morski

Podczas zeszłorocznej polskiej edycji konkursu Galileo Masters drugie miejsce przyznane zostało polskim pomysłodawcom systemu NAVDEC. Wyróżnienie przydzielono również w ogólnoeuropejskiej kategorii University Challenge z uwagi na korzenie zespołu na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Szczecinie.

Pomysłodawcy zaproponowali rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo na morzu. System wspomaga podejmowanie decyzji podczas sytuacji potencjalnie kolizyjnych na morzu. NAVDEC to nie tylko nawigacja morska oparta o dowolny system satelitarnego pozycjonowania, ale także system ostrzegawczy.

W przypadku wysokiego prawdopodobieństwa zbyt bliskiego minięcia się lub wręcz kolizji, nawigator otrzymuje informację jaki kurs obrać, aby uniknąć zderzenia. System NAVDEC działa już na kilku jednostkach, w tym promie Wolin i żaglowcu Fryderyk Chopin.

161 europejskich firm z 23 państw zostało wyłonionych do wsparcia w ramach ostatniej rundy Fazy 1 SME Instrument w programie Horyzont 2020. Każdy projekt otrzymał wsparcie w wysokości 50 tys. euro na przeprowadzenie studium wykonalności. Źródło: European Commission

161 europejskich firm z 23 państw zostało wyłonionych do wsparcia w ramach ostatniej rundy Fazy 1 SME Instrument w programie Horyzont 2020. Każdy projekt otrzymał wsparcie w wysokości 50 tys. euro na przeprowadzenie studium wykonalności. Źródło: European Commission

NAVDEC to rozwiązanie kierowane na globalny rynek transportu morskiego. Swoje zainteresowanie tym systemem wyraziły firmy z Indii, Japonii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych. Z pewnością w rozwoju i zakrojonych na szeroką skalę działaniach wdrożeniowych pomogło zajęcie jednego z głównych miejsc w polskim Galileo Masters. Firma zdobyła także ostatnio fundusze z programu SME Instrument.

Udostępnianie samochodów

W 2005 roku główną nagrodę w konkursie Galileo Masters zdobył projekt VULOG. Ta francuska firma typu SME stała się europejskim liderem w technologii udostępniania samochodów poprzez technologie wraz z modułowymi platformami oprogramowania, które umożliwiają wdrożenie wszystkich rodzajów usług związanych z wypożyczaniem samochodów.

VULOG jest systemem informatycznym i mobilnym narzędziem wykorzystywanym przede wszystkim na krótkich dystansach. Zapewnia natychmiastową i bardzo dokładną informację na temat położenia i dostępności małych samochodów elektrycznych.

Technologia ułatwia indywidualne korzystanie z usługi: płatność uzależniona jest od dystansu, a korzystający nie musi myśleć o tankowaniu, czy konserwacji. Technologia przyjazna jest dla środowiska i zwiększa mobilność obywateli. Z rozwiązań VULOG korzystają podmioty związane z transportem publicznym, producenci samochodów, władze lokalne, zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej.

Wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej

Jednym z trendów widocznych w branżach technologicznych jest coraz bardziej powszechne wykorzystywanie rzeczywistości rozszerzonej. Przykładem takiego rozwiązania z konkursu Galileo Masters jest pomysł Wikitude Drive austriackich pomysłodawców, którzy wygrali ponadregionalną edycję w 2010 roku.

Podgląd na działanie aplikacji WikitudeDrive / Źródło: WikitudeDrive

Podgląd na działanie aplikacji WikitudeDrive / Źródło: WikitudeDrive

Mowa o rozwiązaniu nawigacyjnym na telefony z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Nawigację od wielu dostępnych w tamtym czasie rozwiązań wyróżniał rewolucyjny program, nakładający na ekran wyświetlacza znaki drogowe oraz inne informacje dotyczące sytuacji na drodze.

Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy na jedynym ekranie mogą śledzić położenie i rzeczywisty stan drogi. W rezultacie ich koncentracja nie jest rozproszona. Wikitude Drive od 2011 roku dostępne jest w Android Markecie.

Aplikacje eventowe

Przykładem bardzo powszechnych obecnie aplikacji w domenie śledzenia różnych wydarzeń jest Vamos. Na rynku to rozwiązanie pojawiło się 6 sierpnia 2012 roku i w tej chwili zarejestrowanych jest już ok. 1 miliona użytkowników.

Aplikacja na podstawie zaznaczonych przez użytkownika zainteresowań rekomenduje udział w wydarzeniach i pokazuje na które wybierają się jego znajomi. Potrafi zidentyfikować wydarzenia odbywające się w okolicy użytkownika.

Istnieje możliwość selekcjonowania wydarzeń ze względu na czas, popularność, czy kategorię spotkania. Organizatorom wydarzeń umożliwione jest pobieranie opłat za bilety wejściowe, zapisywanie na listę gości, a także wysyłanie zaproszeń typu RSVP. Vamos dostępne jest w ponad 16-nastu językach.

Car sharing

W ostatnich latach kolejnym nowym trendem jest współdzielenie przejazdów w samochodach osobowych. Przykładem aplikacji umożliwiającej sprawne korzystanie z takich usług jest Flinc. Aplikacja mobilna analizuje w czasie rzeczywistym natężenie ruchu, dzięki czemu pozwala użytkownikom w kilka sekund znaleźć wolne miejsce w określonym samochodzie.

Interfejs aplikacji Flinc / Źródło: Flinc

Interfejs aplikacji Flinc / Źródło: Flinc

Poprzez kombinację GPS i możliwości mediów społecznościowych zapewnione jest szybkie i bezpieczne przemieszczenie z punktu A do B. Użytkownicy za pomocą telefonu komórkowego określają swój cel i w ciągu kilku sekund zostają dopasowani do samochodu z kierowcą, który zmierza w wybranym kierunku.

Podróżujący mają możliwość analizy profilu kierowcy, łącznie z ceną i czasem przejazdu. Po akceptacji kierowca otrzymuje informację i odbiera pasażera w wyznaczonym miejscu. Flinc zapewnia elastyczność i obniżenie kosztów dla podróżującego jak i kierowcy. Pomysłodawcy aplikacji zwyciężyli w jednej z regionalnych edycji w Niemczech w 2010 roku.

Comments are closed.