Ostatni człowiek na Księżycu we wrześniu w Polsce

3

Harrison „Jack” Schmitt, członek załogi Apollo 17, dwunasty i ostatni człowiek na Księżycu, będzie gościem specjalnym zawodów European Rover Challenge (ERC 2015), które odbędą się w dniach 5-6 września 2015 r. w Podzamczu k. Chęcin.

Dr Harrison Schmitt jest emerytowanym geologiem, profesorem uniwersyteckim, senatorem amerykańskim i byłym astronautą NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17 – ostatniej załogowej wyprawie na Księżyc. W 1972 r. spędził 3 dni na powierzchni Srebrnego Globu. Podczas 22 godzin spacerów udało mu się zebrać 110 kg próbek skał i gleby. Przejechał również 36 kilometrów pojazdem księżycowym.

Harrison Schmitt/ Credits:  European Space Foundation

Harrison Schmitt / Credits: European Space Foundation

Schmitt jest pierwszym – i jak dotąd jedynym – zawodowym naukowcem, który znalazł się poza ziemską orbitą. Zanim sam poleciał w kosmos, szkolił innych astronautów – mówi Łukasz Wilczyński, Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator ERC 2015. – Amerykanie mówią, że szansa na spotkanie człowieka, który był na Księżycu jest jak jeden do 55 milionów. 30 lat temu do Polski przyjechał Buzz Aldrin – drugi człowiek, który odbył spacer po powierzchni srebrnego globu. Wówczas była to wizyta półprywatna. Tym razem Harrison Schmitt spotka się z szeroką publicznością podczas Europejskich Zawodów Robotów Marsjańskich (ERC 2015). Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich pasjonatów kosmosu, nauki i nowych technologii, a wstęp na nie darmowy – dodaje Wilczyński.

European Rover Challenge (Europejskie Zawody Robotów Marsjańskich), w skrócie ERC 2015, to druga edycja największej imprezy robotyczno-kosmicznej w Europie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 5-6 września 2015 r. w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k./ Chęcin (województwo świętokrzyskie).

Podczas zawodów będzie można obserwować rywalizację ponad 300 konstruktorów łazików marsjańskich z całego świata. Na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane m.in. przez wojsko czy policję. Pomiędzy poszczególnymi konkurencjami odbywać się będą spotkania z gośćmi specjalnymi. Oprócz Harrisona Schmitta, podczas ERC pojawią się także dr Gianfranco Visentin, szef działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, prof. Giancarlo Genta, znany specjalista ds. robotyki z Politechniki Turyńskiej oraz Robert Zubrin, założyciel stowarzyszenia The Mars Society. Fani literatury i kina będą mogli porozmawiać z Andy Weirem, autorem bestsellerowej powieści Marsjanin, na podstawie której powstaje film w reżyserii Ridleya Scotta, z Mattem Damonem w roli głównej.

Harrison Schmitt/ Credits: NASA

Harrison Schmitt / Credits: NASA

Wydarzeniu towarzyszyć będą dwudniowe, plenerowe pokazy naukowo-technologiczne. W programie zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentacje dla najmłodszych. W tej strefie zobaczymy m.in. humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie. Specjalnie dla nauczycieli przygotowano warsztaty edukacji kosmicznej ESERO.

Wydarzeniu patronuje Ministerstwo Gospodarki. Partnerami zostały Europejska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Województwo Świętokrzyskie, Mars Society Polska, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, WObit, ASTOR, ABM Space Education. Organizatorami ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu. Producentem wydarzenia jest agencja Planet PR.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie: www.roverchallenge.eu

Za przesłany artykuł dziękujemy zespołowi z agencji Planet PR.

3 komentarze

  1. Neil Armstrong i Edwin Buzz Aldrin byli pierwszymi ludźmi, którzy przybli z Ziemi i wylądowali na Księżycu. Ja uważam, że nie należy robić aż tak wielkiego rozróżnienia, że jeden był pierwszy a drugi – drugi. Uważam, że obydwom należy się przymiotnik – liczebnik porządkowy – PIERWSZY. Tym bardziej, że jest żyjącym astronautą z tych dwóch. Dzisiaj kupiłem książkę “Mission to Mars my vision for Space Exploration” Buzza Aldrina i będę pilnie czytał po angielsku. Cieszę się bardzo, że Buzz jest taki aktywny i swoim autorytetem cały czas inspiruje Amerykanów i cały świat do lotu na Marsa. Jestem ciekaw czy coś napisał o Mars One – misji na Marsa w jedną stronę. Czy jest za czy przeciw? Jestem w grupie rezerwowej do lotu na Marsa w jedną stronę celem budowy tam osady marsjańskiej. Pozdrawiam Kazimierz

  2. Buzz Aldrin był drugim człowiekiem, który odbył spacer księżycowy. Pierwszym był komendant Neil Armstrong.