Znamy program European Rover Challenge 2015!

0

European Rover Challenge to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły studentów. W tym roku wydarzenie odbędzie się w terminie 5-6 września 2015.

Jednak na European Rover Challenge jedyną atrakcją nie będą tylko łaziki, organizatorzy przygotowali pokazy naukowo technologiczne oraz spotkania z ekspertami, które odbędą się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin (województwo świętokrzyskie).

Zadaniem stojącym przed zawodnikami jest zaprojektowanie i budowa łazika marsjańskiego, który weźmie udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby, naprawach serwisowych czy dostarczeniu pakietu medycznego rannemu astronaucie. Oceną konkursu zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt – wybitny geolog – profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17.

W zawodach weźmie udział 27 drużyn z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu czy Indii. Polskę reprezentować będzie 13 zespołów.

ERC to nie tylko zawody robotów marsjańskich. Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane przez wojsko czy policję. W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie.

Mapa ERC 2015 / Credits: www.roverchallenge.eu

Mapa ERC 2015 / Credits: www.roverchallenge.eu

Program zawodów:

Sobota, 5 września 2015 r.

11:00 – 11:45 Ceremonia otwarcia zawodów European Rover Challenge 2015 (Strefa zawodów)

11:45 – 12:30 Spotkanie dla mediów z gościem specjalnym, Harrisonem Schmittem

12:20  12:30 Legendary Rover Team – spotkanie z konstruktorami z Politechniki Rzeszowskiej, zwycięzcami zawodów University Rover Challenge 2015 (aula w Centrum Nauki Leonardo da Vinci)

12:30 – 13:30 Spotkanie z Harrisonem Schmittem Moon – the next step (wykład tłumaczony z języka angielskiego na język polski) (aula Centrum Nauki Leonardo da Vinci)

14:00 – 14:45 – Wykład Inny Ouvarowej dla nauczycieli nt. Biura Edukacyjnego ESA – ESERO (aula Centrum Nauki Leonardo da Vinci)

17:00 – 18:00 Andy Weir – wideo rozmowa (aula Centrum Nauki Leonardo da Vinci – wykład tłumaczony z języka angielskiego na język polski).

Strefa zawodów:

10:00 – 18:00 rywalizacja drużyn – na torze odbywać się będą 4 konkurencje jednocześnie.

Strefa pokazów:

10:00 – 17:00 pokazy naukowo-technologiczne, warsztaty dla najmłodszych, eksperymenty, spotkania z robotami, warsztaty rakietowe (szczegółowy plan pokazów na stronie internetowej).

Niedziela, 6 września 2015 r.

Strefa zawodów:

10:00 – 14:00 rywalizacja drużyn – na torze odbywać się będą 4 konkurencje jednocześnie.

14:00 – 16:00

  • Pokazy robotów profesjonalnych wykorzystywanych w Polsce i za granicą przez policję, wojsko i straż  m.in. do rozpoznania terenu, działań ratowniczych i pirotechnicznych.
  • Pokaz łazika Magma White, najsłynniejszego polskiego łazika komercyjnego.
  • Pokaz łazika marsjańskiego Scorpio – zwycięzcy ubiegłorocznej edycji European Rover Challenge.
  • Pokaz łazika Legendary Rover – zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu University Rover Challenge.

 17:00 – 18:00 Ceremonia zamknięcia zawodów, ogłoszenie wyników zawodów (Strefa zawodów)

Strefa pokazów:

10:00 17:00 – pokazy naukowo-technologiczne, warsztaty dla najmłodszych, eksperymenty, spotkania z robotami, warsztaty rakietowe (szczegółowy plan pokazów na stronie internetowej).

12:00 Start rakiety  Rakieta należąca do koła naukowego AGH Space Systems – zwycięzców międzynarodowego konkursu CanSat Competition. Start rakiety obsługiwany przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Szczegółowe informacje na temat pozostałych atrakcji znajdują się na stronie: roverchallenge.eu/atrakcje/

Comments are closed.