Olbrzymie zamówienie OneWeb na usługi sektora kosmicznego

0

OneWeb ogłasza plan zakupienia startów rakiet nośnych na sumę 1,5 miliarda dolarów.

Firma OneWeb, która planuje umieszczenie na niskich orbitach okołoziemskich konstelacji złożonej z 648 niewielkich satelitów ogłosiła plan zamówienia 65 startów rakiet nośnych, z czego 39 ma odbyć się za pośrednictwem systemu LaunchOne należącego do Virgin Galactic, a 21 za pomocą rosyjskich rakiet Sojuz, startujących z europejskiego kosmodromu Korou, położonego w Gujanie Francuskiej oraz z wyrzutni w Bajkonurze w Kazachstanie. Możliwe jest również wykorzystanie infrastruktury jaką oferuje kosmodrom Plesieck.

Przypuszczalnie będzie to łącznie jeden z największych kontraktów tego typu, dotyczących komercyjnego sektora cywilnego. W ramach umowy z Arianespace istnieje również możliwość wykorzystania w kilku lotach nowej rakiety Ariane 6, kiedy ten system stanie się dostępny. Obecnie wykorzystywana Ariane 5 nie jest brana pod uwagę, ponieważ jej użycie byłoby ekonomicznie nieopłacalne.

Do ogłoszenia ambitnych planów doszło po zabezpieczeniu przez OneWeb pół miliarda dolarów finansowania, pochodzącego od prywatnych inwestorów, w tym także wspomnianej Virgin Galactic, należącej do Richarda Bransona, który widzi w tym przedsięwzięciu szansę na spopularyzowanie swoich usług oferowanych w ramach LaunchOne oraz utworzenia rynku konstrukcji satelitarnych opartych na stosunkowo niewielkich platformach nie przekraczających 150-200 kilogramów masy dla urządzenia gotowego do lotu.

Wielkość, planowana masa poniżej 150 kilogramów oraz specyfika docelowej orbity pozwoli wykonywać starty z większą liczbą satelitów – prawdopodobnie dwóch lub trzech w przypadku LauncherOne oraz dziesięciu w pierwszym locie Sojuza. W pozostałych lotach rosyjskich rakiet planuje się zwiększenie tej liczby nawet do 36 urządzeń wynoszonych jednocześnie. Wszystkie znajdą się na wstępnych orbitach na wysokości około 500 kilometrów, po czym wykorzystają swój własny napęd elektryczny do osiągnięcia docelowej pozycji na wysokości 1200 kilometrów, a więc około trzykrotnie wyżej niż wynosi orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Operacja ta zajmie prawdopodobnie kilka tygodni.

Przypuszczalnie system odpowiedzialny za przechowywanie i uwalnianie satelitów zostanie zaprojektowany i zbudowany w Izraelu, co wydaje się logicznym wyjściem, ponieważ kraj ten ma doświadczenie z urządzeniami mieszczącymi się w podobnej klasie wielkości.

Celem OneWeb jest utworzenie satelitarnej sieci, pozwalającej na nieprzerwane świadczenie usług dostępu do telefonii bezprzewodowej oraz internetu w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. Z tego względu firma planuje rozmieszczenie kilkuset satelitów na 20 różnych orbitach –  szacuje się, że wartość ogłoszonego kontraktu wynosi od 1,5 do 2 miliardów dolarów, przy kosztach całego projektu zbliżonego do 3 miliardów dolarów. Pierwsze satelity mają znaleźć się na orbicie w 2017 roku.

(Arianespace/Virgin Galactic/OneWeb)

Comments are closed.