GPS 3 droższy o ponad miliard dolarów, inne projekty również z przekroczeniami

0

Budowa infrastruktury dla 3. generacji GPS-u będzie droższa o ponad 1 mld USD.

Dwudziestego dziewiątego kwietnia ukazał się doroczny raport GAO – Government Accountability Office – dotyczący zakupu infrastruktury kosmicznej przez państwo amerykańskie. Wskazano w nim, że budowa infrastruktury dla systemu GPS trzeciej generacji podrożała w ciągu roku o ponad 1 miliard USD.

SBIRS GEO-1 - wizja artystyczna / Credits: Lockheed Martin

Pierwszy satelita systemu trafił na orbitę z 9-letnim opóźnieniem / Credits: Lockheed Martin

Jak wskazuje raport, koszt segmentu kosmicznego systemu, czyli przede wszystkim satelity, wzrósł z 4,4 mld USD do 4,9 mld USD, a segmentu naziemnego z 3,5 mld USD do 4,1 mld USD. Co więcej, pierwszy satelita nowej generacji trafił na orbitę z 28-miesięcznym opóźnieniem. Było to spowodowane kłopotami technicznymi przy budowie ładunku nawigacyjnego.

W lipcu 2015 roku ma ukazać się nowe oszacowanie kosztów systemu przygotowywane przez Siły Powietrzne USA. Głównym wykonawcą satelitów jest Lockheed Martin Space Systems. Kłopoty z pierwszym satelitą mogą wymóc dodatkowe prace nad kolejnymi już zbudowanymi, co może spowodować dalszy wzrost kosztów projektu.

Jeszcze większe opóźnienie ma segment naziemny systemu, za którego budowę odpowiada Raytheon Intelligence, Information and Services. Aktualizacja oprogramowania została dostarczona z… 4-letnim opóźnieniem. Jak czytamy w raporcie, opóźnienie spowodowane było większą niż spodziewana ilością błędów, a także znaczącymi przeróbkami oprogramowania i rozrostem kodu źródłowego.

Z kłopotami boryka się również nowy satelitarny system ostrzegania przed pociskami balistycznymi SBIRS. Pierwsze satelity trafiły na orbitę również po latach opóźnień (rok 2011 zamiast 2002) i ze znacznie przekroczonym budżetem (18,9 mld USD zamiast 5,2 mld USD). System nie jest jednak w pełni sprawny z powodu opóźnień przy budowie segmentu naziemnego. Z analizy GAO wynika, że osiągnie on pełną gotowość dopiero 5 lat po wyniesieniu pierwszego satelity systemu (czerwiec 2016).

Artystyczna wizja rodzin rakiet Atlas 5 (po lewej) i Delta 4 (po prawej) / Credits: ULA

Program EELV – rodzina rakiet Atlas 5 (po lewej) i Delta 4 (po prawej) / Credits: ULA

Z raportu możemy dowiedzieć się również, że system zaawansowanej satelitarnej łączności taktycznej AHEF ma przekroczony budżet ponad dwukrotnie. Miał kosztować 6,7 mld USD a wydano na niego już 14,7 mld USD. Część wzrostu można na pewno wytłumaczyć zamówieniem dodatkowego satelity.

Tradycyjnie w budżecie nie mieścił i nie mieści się program EELV – kosmicznych rakiet nośnych na użytek wojska i rządu USA. Tutaj przekroczenie jest prawie 3-krotne. Wynika ono jednak z przedłużenia projektu o kolejną dekadę i zamówienia kolejnych 60 rakiet. Projekt rozrósł się z pierwotnych 18,4 mld USD do 59,7 mld USD.

Raport dostępny jest na stronach GAO.

(GAO)

Comments are closed.