Test systemu ratowniczego Dragona wyznaczony na 5 maja

0

Na początku przyszłego miesiąca SpaceX przeprowadzi test systemu ratowniczego kapsuły Dragon. Statek kosmiczny musi przejść jeszcze szereg certyfikacji, zanim zacznie wozić astronautów na ISS od 2017 roku.

Test został wyznaczony na piątego maja na godzinie 15.30 CEST. W ciągu czterogodzinnego okna startowego SpaceX zasymuluje awaryjny start Dragona ze stanowiska startowego. Test zostanie przeprowadzony z wyrzutni numer 40 na Przylądku Canaveral.

Nagłe oderwanie kapsuły jest jednym ze sposobów, w jaki można uratowac astronautów w przypadku zagrożenia poważną awarią. Podobny system uratował życie załogi Sojuza T-10a, na dwie sekundy przez eksplozją rakiety w 1983 roku.

SpaceX przeprowadzi test w ramach kontraktu Commercial Crew Integrated Capability (CCiCap), w ramach którego nastąpi szereg prac przystosowujących bezzałogową kapsułę Dragon do lotów załogowych. Pierwszy test Dragona wraz z astronautami na pokładzie przewidziany jest na pierwszą połowę 2017 roku.

Kolejny lot orbitalny SpaceX, wystrzelenie satelity TurkmenSat-1 odbędzie się 27 kwietnia. Rakieta nośna Falcon 9 wyniesie satelitę na orbitę geostacjonarną.

Comments are closed.