SpaceX: początek certyfikacji Falcona Heavy

1

SpaceX rozpoczął formalnie proces certyfikacji rakiety Falcon Heavy w USAF.

Firma SpaceX rozpoczęła proces certyfikacji rakiety Falcon Heavy w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF), aby w przyszłości mogła wynosić satelity rządowe i wojskowe. Początkiem tym jest wysłanie 14 kwietnia listu intencyjnego przez SpaceX do USAF.

Prezes SpaceX Gwynne Shotwell ma nadzieję, że rakiet zostanie certyfikowana do 2017 roku. Głównym założeniem certyfikacji mają być trzy udane starty, w tym dwa udane z rzędu.

Do czerwca 2015 powinna zakończyć się certyfikacja rakiety Falcon 9, ale proces ten był wielokrotnie przedłużany. “Winnego” tej sytuacji upatruje się w przepisach CRADA (Cooperative Research and Development Agreement), regulującej tej proces. SpaceX uważa, że jej zapisy są za mało elastyczne. Shotwell mów jednak, że certyfikacja Falcon 9, w ramach której firma przeszła 19 audytów, wiele ich nauczyła. Certyfikacja Falcona Heavy powinna być prostsza, gdyż główną jednostką rakiety są 3 połączone człony Falcon 9, czyli 27 silników Merlin-1D. A Falcon 9 i Merlin 1D zostaną certyfikowane wcześniej.

Ciężki Falcon ma mieć udźwig 53 ton na niską orbitę okołoziemską i 21 ton na orbitę geosynchroniczną. Dziewiczy lot ma się odbyć pod koniec tego roku, z przylądka Canaveral. Manifest startowy rakiety obejmuje 5 pozycji. Na 2016 rok planowane są trzy starty, a na 2017 od 3 do 5 startów.

(SN, SpaceX)

Jeden komentarz