Comcept – szybka sieć satelitarna francuskich sił zbrojnych

0

Airbus dostarcza Comcept – pierwszą bardzo szybką sieć satelitarną francuskich sił zbrojnych.

Francja dołącza do nielicznego grona krajów dysponujących wojskową siecią łączności opartą na bardzo szybkich satelitarnych łączach IP.

Kontenerowy terminal sieci Comcept zaprezentowany na targach Eurosatory / Credit: Airbus D&S

Kontenerowy terminal sieci Comcept zaprezentowany na targach Eurosatory / Credit: Airbus D&S

Siecią tą jest Comcept – bardzo szybką sieć satelitarna stworzoną na zlecenie DGA (generalna dyrekcja ds. uzbrojenia) przez Airbus Defence & Space. Sieć będzie używana przez francuskie ministerstwo obrony do uzupełnienia satelitarnego systemu Syracuse bardzo szybką transmisją danych IP (Internet Protocol) w paśmie częstotliwości Ka. Dostawa pierwszej transzy systemu Comcept rozpoczyna też fazę serwisu eksploatacyjnego, która ma trwać 15 lat.

Agencja DGA powierzyła firmom Airbus Defence and Space oraz Actia Telecom budowę systemu naziemnego i sieci Comcept pod koniec 2012 roku. Kontrakt na system Comcept będzie obowiązywał przez 17 lat. Segment naziemny służy do sterowania francusko-włoskim satelitą Athena-Fidus. System będzie też zgodny z przyszłymi satelitami komercyjnymi działającymi w paśmie Ka, które zwiększą możliwości satelity Athena-Fidus. Comcept łączy innowacje w sektorze komercyjnym z funkcjami wymaganymi do komunikacji militarnej.

Sieć Comcept składa się, m.in. z dwóch redundantnych centrów kontroli misji oraz stacjonarnych i przenośnych terminali, które umożliwiają dwukierunkową transmisję danych, obrazu oraz głosu z wykorzystaniem technologii IP. Actia Telecom i Airbus Defence and Space dostarczyły już 20 mobilnych stacji HDR (High Data Rate) z antenami o średnicy 2,4 m, zapewniającymi przepustowość do 10 Mbps. W tym roku zostanie dostarczonych 250 stacji TMT (Metropolitan Theatre Terminal) z antenami o średnicy 1 m w stacjonarnych lub mobilnych kontenerach oraz 50 stacji SDT (Small-Size Terminal) z antenami o średnicy 0,7 m, które można transportować w walizkach. Umowa przewiduje też możliwość nabycia dodatkowych stacjonarnych i przenośnych stacji naziemnych, które mogłyby być używane zarówno we Francji, jak i na obszarach działań wojennych.

Jako główny wykonawca sieci Comcept, Airbus Defence and Space jest odpowiedzialny za budowę i weryfikację systemu, dostarczenie sprzętu sieciowego do dwóch stacji dokowania, dwa centra kontroli misji oraz wsparcie eksploatacyjne. Actia Telecom – która specjalizuje się w komunikacji satelitarnej i zaopatruje francuskie Ministerstwo Obrony – zajmuje się konstruowaniem, integracją i obsługą operacyjną stacji naziemnych.

(Airbus D&S)

Comments are closed.