Spacer EVA-31 wieńczy kosmiczną trylogię

0

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbył się dzisiaj trzeci i ostatni z serii spacerów kosmicznych poświęconych zbliżającym się zmianom konfiguracyjnym orbitalnego kompleksu.

W dniu dzisiejszym poza stację ISS wyszli astronauci Terry Virts i Barry Wilmore w celu przeprowadzenia kolejnej tury prac poświęconych przygotowaniom do przyjęcia załogowych statków firm Boeing i SpaceX. Spacer EVA-31 to trzecie z siedmiu zaplanowanych na 2015 rok wyjść Amerykanów w przestrzeń kosmiczną. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 12:52 CET.

Astronauci w czasie spaceru kosmicznego zamontowali zestawy anten na obu końcach kratownicy stacji i reflektory impulsów laserowych dla nowego systemu nawigacyjnego. Ponadto rozwinięte zostało łącznie ponad 120 metrów okablowania łączącego zestawy anten z panelem zasilania i danych na module Destiny.

Całe wyposażenie jest elementem nowego systemu komunikacyjnego dla nowych, komercyjnych statków załogowych (Common Communications for Visiting Vehicles). Obecnie zakłada się, że od 2017 roku do stacji ISS zaczną latać statki CST-100 i Dragon odpowiednio firmy Boeing i SpaceX.

Z uwagi na brak problemów technicznych w czasie spaceru oraz dobre tempo pracy astronautów całe wyjście zakończyło się godzinę szybciej, o 18:30 CET. Kilka minut po rozpoczęciu przywracania ciśnienia astronauta Virts ponownie jak w czasie poprzedniego spaceru kosmicznego zakomunikował obecność małej ilości wody, która pojawiła się wewnątrz jego hełmu.

Inżynierowie przypuszczają, że woda pojawiająca się w hełmie pod koniec dwóch ostatnich spacerów kosmicznych to efekt kondensacji z systemu chłodzenia skafandra w czasie zmiany ciśnienia w śluzie. Nie powinna ona stanowić zagrożenia dla astronautów.

Trzy spacery kosmiczne przeprowadzone w ciągu ostatnich 8 dni to rozpoczęcie procesu największych zmian konfiguracyjnych stacji kosmicznej ISS od momentu wycofania ze służby promów kosmicznych (które dostarczały kolejne moduły w ramach etapu budowy stacji). W tym roku na stację dostarczone zostaną dwa nowe elementy, będące adapterami cumowniczymi IDA (International Docking Adapters). Miejsca położenia zmienią moduł PMM (Permanent Multipurpose Module) oraz łącznik PMA-3 (Pressurized Module Adapter 3).

Comments are closed.