Virgin Galactic będzie samodzielnie kontynuować program testów

0

Virgin Galactic będzie kontynuować program testów zamiast firmy Scaled Composites.

Scaled to długoletni partner dla VG. Współpraca obu firm rozpoczęła się po tym jak zbudowany przez SC Space Ship One zdobył nagrodę X-Prize. Od tamtej pory Scaled Composites zbudował pojazdy White Knight Two i Space Ship Two, którymi docelowo operować miał Virgin Galactic.

Scaled Composites realizowała program testów aż do katastrofy pierwszego SS2 pod koniec zeszłego roku. Obecnie firma zajmuje się konstrukcją drugiego egzemplarza. Jak wynika z ostatnich informacji, program testów budowanego pojazdu będzie realizowany przez Virgin Galactic, a nie przez Scaled Composites. Nadal jednak obie firmy będą ze sobą współpracowały.

CEO Virgin Galactic George Whitesides dodał, że nowy pojazd, którego budowa zbliża się ku końcowi, został wyposażony w poprawki, które są wynikiem wniosków jakie pojawiły się na skutek prowadzonego dochodzenia przez amerykańską komisję badania wypadków lotniczych NTSB. Jakie zmiany konstrukcyjne zastosowano w kolejnym egzemplarzu SS2 – na razie nie wiadomo. Z pewnością poznamy je przy okazji raportu końcowego z wypadku, który jednak najprawdopodobniej pojawi się nie wcześniej niż jesienią tego roku.

Pod koniec stycznia do oddziału pilotów Virgin Galactic dołączył Mark Stucky, były pilot Scaled. Wcześniej brał on udział w wielu lotach testowych SS2, w tym w pierwszym z napędem rakietowym w kwietniu 2013 r.

Przypomnijmy, że na dzień dzisiejszy w grupie pilotów WW2 i SS2 znajduje się także były astronauta NASA Frederick Sturckow. Z pewnością bogate doświadczenie Stucky’a bardzo pomoże w realizacji programu testów nowego pojazdu.

Comments are closed.