Start Sojuza 2-1a z Bars-M (27.02.2015)

2

Rosja wystrzeliła 27 lutego satelitę szpiegowskiego Bars-M na orbitę polarną.

Start rakiety Sojuz 2-1a nastąpił 27 lutego o godzinie 12:01 CET z kosmodromu Plesieck. Na pokładzie Sojuza znalazł się rosyjski satelita szpiegowski Bars-M. Jest to satelita działający na zakresie widzialnym.

Satelity typu Bars-M to duży skok technologiczny dla Rosji, z uwagi na zastosowanie cyfrowych metod obrazowania. Wcześniejsze rosyjskie satelity szpiegowskie dużej rozdzielczości zapisywały uzyskane obrazy na kliszę fotograficzną, która następnie wracała na Ziemię na pokładzie małej kapsuły. Oznaczało to duże ograniczenie aktywnej fazy misji satelity, do około 45 dni. Dla porównania Bars-M ma działać około pięć lat.

Masa satelity wynosi około 4 ton. Satelita został wyposażony w dwa zestawy paneli słonecznych. Bars-M został umieszczony na orbicie o wysokości około 700 km i nachyleniu około 98,3 stopnia.

Był to pierwszy start satelitty typu Bars-M. Pierwotnie planowano pierwszy lot w 2012 roku, jednak szereg problemów opóźnił lot o ponad 2 lata. Rosja planuje wystrzelić w najbliższych latach kilka satelitów Bars-M. Był to także trzeci orbitalny start rosyjskiej rakiety w tym roku i jednocześnie dziesiąty globalnie (wliczając w to lot rakiety Vega z IXV).

2 komentarze