Proxima 19 (1/2015)

0

Ukazał się 19 numer biuletynu obserwatorów gwiazd zmiennych Proxima.


W pierwszym w 2015 roku biuletynie Proxima znajduje się artykuł autorstwa Ryszarda Bernikowicza o masywnych gwiazdach i utracie przez nich masy.

W ostatnich miesiącach w świecie gwiazd zmiennych głośno było o prognozowanym zaćmieniu słabo zbadanej gwiazdy α Com w Warkoczu Bereniki, do którego, według prognoz naukowców, miało dojść około 25 stycznia. Akcja obserwacyjna ogłoszona przez AAVSO została jednak odwołana po tym, jak okazało się, że efemeryda zawiera błędy, a do zjawiska mogło dojść w listopadzie 2014. O tej gwieździe można znaleźć w Proximie 19 obszerny artykuł.

Autorzy biuletynu Proxima wraz z Towarzystwem Obserwatorów Słońca w Żychlinie ogłaszają konkurs na najlepsze szkice i najlepsze fotografie naszej Dziennej Gwiazdy. Konkurs zaplanowany jest na 4 etapy, a dla autorów najlepszych prac przewidziano atrakcyjne nagrody. Ponadto jak w każdym numerze naszego biuletynu przedstawiamy newsy ze świata gwiazd zmiennych oraz informacje o najciekawszych supernowych z IV kwartału 2014 roku.

Biuletyn Proxima jest dostępny na stronie http://astronomica.pl/proxima.html .

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Krzysztofowi Kida za przesłany tekst.

Comments are closed.