Znalazł się Beagle 2?

0

Po 11 latach od “zaginięcia” najprawdopodobniej znalazł się marsjański lądownik Beagle 2.

Na piątek 16 stycznia UKSA, brytyjska agencja kosmiczna, zwołała konferencję prasową na temat europejskiego lądownika marsjańskiego Beagle 2.

Beagle 2 na powierzchni Marsa - wizualizacja

Beagle 2 na powierzchni Marsa – wizualizacja / Credit: ESA

Lądownik sondy Mars Express miał osiąść na Isidis Planitia w dniu 25 grudnia 2003 roku. Statek został odłączony od Mars Express 19 grudnia. Historia misji urywa się jednak na jego wejściu w atmosferę. Sygnału o lądowaniu (jednym z nich miał być utwór specjalnie skomponowany przez brytyjski zespół muzyczny Blur) nigdy nie odebrano. Lądownik najpewniej rozbił się o powierzchnię Czerwonej Planety.

Projekt lądownika był koordynowany przez Wielką Brytanię, dlatego też ten kraj ma podać nowe informacje o losach pojazdu. W planowanej na trzy godziny (09:15-12:15 GMT) konferencji w Kohn Center w Londynie wziąć mają udział, m.in:

  • dyrektor wykonawczy UKSA, David Parker
  • dyrektor ESA ds. nauki i eksploracji zrobotyzowanej, Alvaro Giménez Cañete
  • naukowiec zespołów misji Curiosity i Mars Reconnaissance Orbiter, John Bridges
Testy orbitera Mars Express i lądownika Beagle 2 w Bajkonurze, 17 kwietnia 2003

Testy orbitera Mars Express i lądownika Beagle 2 w Bajkonurze, 17 kwietnia 2003 / Credit: ESA

Obecność tego ostatniego sugeruje, że ślady Beagle mogły zostać sfotografowane przez kamerę HiRISE sondy MRO, która już wcześniej dostarczyła zdjęcia łazików Curiosity i Opportunity, a także obu sond Viking i lądownika Phoenix. Ma ona największą rozdzielczość spośród kamer na obecnie pracujących sztucznych satelitach Marsa.

Beagle 2, nazwany po HMS Beagle (statku na którym pływał Karol Darwin), został wysłany wraz z sondą Mars Express 2 czerwca 2003 roku (rakietą Sojuz-FG/Fregat). Mający średnicę około 1 metra i masę ponad 30 kilogramów Beagle 2 miał na Marsie szukać śladów życia, a także prowadzić badania geologiczne i klimatologiczne Marsa. Obie misje kosztowały łącznie ok. 300 mln. EUR.

Jeśli lądowanie się nie udało (scenariusz rozbicia się sondy nie jest potwierdzony), to mogło się to stać z kilku powodów, wskazanych przez komisje śledcze, które powołali Brytyjczycy i Europejska Agencja Kosmiczna

  • spadochron lub poduszki powietrzne lądownika nie otworzyły się lub otworzyły się w złym czasie, albo też lądownik odrzucił poduszki powietrzne za wcześnie (wskutek np. usterki akcelerometrów lub gazogeneratora);
  • w spadochron lub ich linki mogła zaplątać się odrzucana osłona aerodynamiczna statku,
  • lądownik wylądował, ale został zakryty spadochronem lub poduszkami powietrznymi i nie mógł się otworzyć.
Mars Express - wizualizacja / Credit: ESA

Mars Express – wizualizacja / Credit: ESA

W 2005 roku wydawało się, że ślad po Beagle 2 odnalazła sonda Mars Global Surveyor, ale późniejsze zdjęcia z HiRSE rozstrzygnęły, że lądownika nie było we wskazanym przez MGS miejscu.

Jeśli jednak na konferencji nie zobaczymy zdjęć przedstawiających szczątki lądownika lub miejsca jego lądowania, to możliwe, że poznamy jakieś inne nowe fakty na temat jego lądowania, a może jego następcy?

Comments are closed.