Obszar aktywny 2205 wyemitował cztery rozbłyski klasy M jeszcze zanim zaczął być obserwowany z Ziemi a następnie dwa kolejne. Jeden z rozbłysków mógł być klasy X.
Pod koniec października za zachodnim brzegiem tarczy słonecznej znikł obszar aktywny 2192 – największa grupa plam od 24 lat. Wówczas wiele wskazywało, że kolejne kilkanaście dni – aż do powrotu 2192 – będą wykazywać się niską aktywnością. Tak się jednak nie stało – już 2 listopada zaobserwowano zbliżający się do wschodniego brzegu tarczy słonecznej nieznany wcześniej obszar aktywny. Obszar zaczął być obserwowany z Ziemi około 4/5 listopada i otrzymał nazwę 2205. Wcześniej jednak ten obszar wyemitował cztery rozbłyski klasy M, z których najsilniejszy był klasy M6.5.
Pierwszy z rozbłysków miał swoje maksimum 3 listopada o godzinie 12:53 CET. Był to rozbłysk klasy M2.2. Maksimum kolejnego przypadło 3 listopada na godzinę 23:40 CET. Dwa kolejne rozbłyski – klasy M2.3 i M2.6 nastąpiły 4 listopada z maksimami odpowiednio o godzinie 09:38 CET oraz 10:04 CET.
Te rozbłyski wydarzyły się jeszcze za krawędzią tarczy słonecznej, co oznacza, że w rzeczywistości mogły być znacznie silniejsze, tylko żaden instrument nie był w stanie go bezpośrednio zmierzyć. W przypadku tozbłysku klasy M6.5 mógł to być nawet rozbłysk klasy X. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.
Rozbłysk klasy M6.5 zza krawędzi tarczy słonecznej – 03.11.2014 / Credits – NASA, SDO, Solarham
Piątego listopada doszło do dwóch kolejnych rozbłysków klasy M. Pierwszy z nich, z maksimum o 10:47 CET, był klasy M7.9 (w tym przypadku był on już bezpośrednio obserwowany przez instrumenty z satelitów na orbicie okołoziemskiej). Drugi z nich, klasy M2.9, nastąpił 10 godzin później – maksimum wystąpiło o godzinie 20:44 CET.
Rozbłysk klasy M7.9 z 5 listopada 2014 / Credits – NASA, SDO, Solarham
Przez najbliższe dwa tygodnie grupa 2205 będzie przebywać po stronie Słońca widocznej z Ziemi. Za około 5 dni rozbłyski emitowane przez tę grupę mogą wywoływać efekty na Ziemi, takie jak zorze polarne.
Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.
(PFA)