Start misji Hayabusa 2 już za 3 dni

3

W niedzielę 30 listopada wystartuje kolejna ekscytująca misja w głęboką przestrzeń kosmiczną – Hayabusa 2.

Dopiero co byliśmy świadkami pierwszego w historii lądowania na komecie, a japońska agencja kosmiczna JAXA funduje nam kolejne emocje. Już w najbliższą niedzielę 30 listopada o godz. 04:24:48 GMT wystartować ma sonda kosmiczna Hayabusa 2.

Hayabusa2 przy planetoidzie - wizja artystyczna / Credit: JAXA

Hayabusa2 przy planetoidzie – wizja artystyczna / Credit: JAXA

Hayabusa 2 to następczyni misji Hayabusa, która 13 czerwca 2010 roku, jako pierwsza w historii, sprowadziła na Ziemię próbki asteroidy (Itokawy, asteroidy typu S). Teraz Japończycy chcą sprowadzić próbki kolejnej asteroidy, tym razem typu C, oznaczanej jako (162173) 1999 JU3. Została ona odkryta w 1999 roku w ramach programu LINEAR. Ma ok. 1 kilometra średnicy.

JAXA kilka dni temu opublikowała kolejny film opowiadający o tej misji:

Prace zabezpieczające kapsułę powrotną Hayabusy / Credit: JAXA

Prace zabezpieczające kapsułę powrotną Hayabusy / Credit: JAXA

Japończycy chcą wykorzystać wiedzę i umiejętności zebrane podczas pierwszej misji Hayabusa, aby dostarczyć na Ziemię próbki reprezentanta każdej z 3 głównych grup asteroid w klasyfikacji Tholena/SMASS: C, S, X. Badania asteroid typu C wzbogacą naszą wiedzę o wczesnym Układzie Słonecznym, w tym o pochodzeniu wody i minerałów na Ziemi. Uważa się, że planetoidy typu C są zbudowane z materii starszej niż typu S.

Konstrukcja statku bazuje na pierwszej sondzie Hayabusa, co umożliwiło szybką budowę statku. Jej korpus ma wymiary 1 m × 1,6 m × 1,4 m. Masa wynosi ok. 600 kg (ok. 50 kg więcej od poprzedniczki). Część układów sondy będzie jednak zmieniona, jak anteny telekomunikacyjne. Sonda zostanie też wyposażona w urządzenie pirotechniczne mające stworzyć na powierzchni asteroidy mały sztuczny krater – sonda zbierze próbki powstałe w wyniku tego zabiegu jak i z powierzchni planetoidy.

Prócz próbek, Hayabusa 2 stworzy w asteroidzie sztuczny krater, którego proces powstawania będzie śledziła. Krater powstanie na skutek trafienia impaktorem (Small Carry-on Impactor, SCI), będącym 2,5 kilogramowym blokiem miedzi. Miedź zostanie uformowana w impaktor pod wpływem eksplozji 4,5 kg plastycznego materiału wybuchowego typu HMX. Zderzenie z asteroidą powinno odbyć się z prędkością ok. 2 km/s.

Na pokładzie Hayabusy znajdzie się też miniaturowy, dziesięciokilogramowy lądownik MASCOT, przygotowany przez Niemcy (DLR) i Francję (CNES), i dwa mniejsze japońskie pojazdy MINERVA II-1 i II-2.

Sonda doleci do celu w lipcu 2018 roku. W grudniu 2019 powinna rozpocząć powrót w kierunku Ziemi. Próbki powinny dotrzeć na Ziemię rok później.

Transmisję ze startu będzie można obejrzeć na stronach JAXA.

(JAXA)

3 komentarze

  1. (…)Japończycy chcą wykorzystać wiedzę i umiejętności zebrane podczas pierwszej misji Hayabusa, aby dostarczyć na Ziemię próbki reprezentanta każdej z 3 głównych grup asteroid w klasyfikacji Tholena/SMASS: C, S, X.(…)

    Powinni też wykorzystać wiedzę z lądowania Philae, jeśli desant 4 lądowników ma się zakończyć sukcesem.