Rozbłysk klasy X1.6 z grupy 2205 (07.11.2014)

0

Grupa 2205 wyemitowała 7 listopada swój pierwszy rozbłysk klasy X po stronie Słońca widocznej z Ziemi.

Grupa 2205 to obecnie najbardziej aktywny obszar po stronie Słońca widocznej z Ziemi. Silniejsze rozbłyski z tej grupy były już rejestrowane zanim 2205 ukazała się na tarczy słonecznej. W dniach 3 – 7 listopada grupa 2205 wyemitowała łącznie 12 rozbłysków klasy M oraz jeden najbardziej energetycznej klasy X.

Najsilniejszy z dotychczas wyemitowanych rozbłysków nastąpił 7 listopada. Był to rozbłysk klasy X1.6 z maksimum o 18:26 CET. Rozbłysk trwał długo i miał ciekawą charakterystykę, gdyż na 60-120 minut przed maksimum nastąpiły dwa rozbłyski górnych stanów klasy C, po których nie spadła aktywność na zakresie fal X. Sugeruje to rozbudowany koronalny wyrzut masy (CME), który został kilka godzin później wykryty przez sondy SDO oraz SOHO.


Rozbłysk klasy X1.6 z 7 listopada 2014 / Credits – NASA, SDO, Solarham

W momencie emisji rozbłysku oraz CME grupa 2205 znajdowała się jeszcze stosunkowo blisko wschodniej krawędzi tarczy słonecznej. W konsekwencji większość wybitej plazmy została skierowana „na wschód” względem Ziemi (tzn. „za” nią względem ruchu orbitalnego wokół Słońca). Pewien mały fragment CME może jednak być skierowany ku naszej planecie, wydaje się jednak, że jest to zbyt mało, aby

W najbliższych kilkudziesięciu godzinach grupa 2205 będzie zbliżać się do centrum tarczy słonecznej. Wówczas rozbłyski i CME mogą wywołać efekty geomagnetyczne, takie jak zorze polarne. Aktualnie przewiduje się 70% szans na kolejne rozbłyski klasy M i 30% szans na kolejne rozbłyski klasy X w ciągu najbliższych 48 godzin.

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków  w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.