Czy Chiny planują budowę łazika marsjańskiego?

2

Pojawiły się doniesienia, że Chiny planują około 2020 roku wysłać łazika na Czerwoną Planetę.

Ostatnie lata to ważne dokonania chińskiej bezzałogowej eksploracji otoczenia Ziemi. W ramach programu Chang’e wysłano w latach 2007-2014 cztery misje bezzałogowe ku Księżycowi. Ostatnia z nich, Chang’e 5-T1 zakończyła się lądowaniem aparatu powrotnego pod koniec października. W 2015 roku na Księżyc uda się kolejna misja lądownika z łazikiem typu Yutu – Chang’e 4. Później, na 2017 i 2020 rok zaplanowano automatyczne wyprawy księżycowe Chang’e 5 i Chang’e 6 – obie typu „sample return”.

Jakie są kolejne cele Chin? Wiele wskazuje na to, że będzie to (przynajmniej częściowo) także planeta Mars. Podczas tegorocznego air show w Zhuai (11 – 16 listopada) zaprezentowano model łazika marsjańskiego. Za projekt i budowę tego pojazdu jest odpowiedzialny China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC).

Z dostępnych obrazów wynika, że łazik może być nieco podobny do amerykańskich MER („Spirit” i „Opportunity”), które w 2004 roku rozpoczęły wieloletnie badania Marsa. Ten łazik byłby zasilany z paneli słonecznych, podobnie jak łaziki MER. Prawdopodobnie łazik będzie bazować na doświadczeniach zebranych podczas misji Chang’e 3, w trakcie której pojazd Yutu przejechał kilkadziesiąt metrów po powierzchni Księżyca. Oznacza to planowany zasięg jazdy rzędu kilku kilometrów oraz przynajmniej kilku miesięcy pracy łazika.

Reportaż  w chińskiej TV o łaziku marsjańskim / Credits – CCTV

Strona chińska jak na razie nie podała żadnych szczegółów technicznych ani też celu misji łazika. Jest możliwe, że pierwszy chiński łazik marsjański by był bardziej demonstratorem technologicznym niż misją badawczą. Jest również możliwe, że byłoby to przygotowanie do misji typu „sample return”, która sprowadziłaby na Ziemię próbki marsjańskich skał.

Warto tu dodać, że na 2020 rok NASA zapowiedziała start misji Mars 2020 („MSL 2”), czyli łazika o możliwościach podobnych do obecnie badającego wnętrze krateru Gale pojazdu Curiosity. Czy w tym samym roku ku Czerwonej Planecie poleci łazik z Chin?

2 komentarze

  1. Powoli zaczyna już się robić tłok na tym marsie, od tych wszystkich łazików i lądowników 😛

  2. “20115 roku na Księżyc uda się kolejna misja lądownika z łazikiem typu Yutu”
    Myślę, że może się udać kilkanaście tysięcy lat wcześniej 😉