Chiny wystrzeliły Chang’e 5-T1 w kierunku Księżyca

0

Misja Chang’e 5-T1 jest przede wszystkim testem kapsuły powrotnej, która za kilka lat ma zostać użyta do sprowadzenia próbek gruntu księżycowego.

Misja wystartowała 23 października na pokładzie rakiety Długi Marsz 3C/G2 z kosmodromu Xichang. Nie przeprowadzono  transmisji na żywo ze startu.

Start rakiety CZ-3C z misją Chang'e-5-T1 / Credits: www.news.cn

Start rakiety CZ-3C z misją Chang’e-5-T1 / Credits: www.news.cn

Chang’e 5-T1 została wyniesiona na orbitę o parametrach 209 na 413000 kilometrów. Okrąży Księżyc i powróci na Ziemię z prędkością 11,2 km/s. Jest to znacznie wyższa prędkość od tej z którą następuje powrót z niskiej orbity okołoziemskiej, co wymusza m.in. zastosowanie bardziej wytrzymałej osłony termicznej.

Dziewięciodniowy test będzie miał za zadanie sprawdzić działanie technologii kluczowych dla misji Chang’e 5. Jej celem będzie pobranie próbek księżycowego gruntu i przywiezienie ich na Ziemię. Start wyprawy Chang’e 5 jest obecnie przewidywany na rok 2017 lub 2018. Chang’e 5 ma być wyniesiona na pokładzie nowej rakiety Długi Marsz 5, która dopiero powstaje. Z tego powodu są możliwe opóźnienia w dacie startu.

Moduł powrotny Chang’e 5-T1 jest pomniejszoną wersją kapsuły załogowej Shenzhou, która w latach 2003 – 2013 odbyła pięć misji z chińskimi astronautami („tajkonautami”) na pokładzie. Tym samym pojawiły się sugestie, iż wyniki testu mogą być w przyszłości użyte w ramach załogowego programu księżycowego. Kapsuła wyląduje w Mongolii Wewnętrznej po 9 dniach lotu.

Lądownik Chang'e 5-T1 / Credits: Spacechina.com

Lądownik Chang’e 5-T1 / Credits: Spacechina.com

W kierunku Księżyca wraz z górnym stopniem rakiety Długi Marsz wyniesiona została również misja 4M firmy LuxSpace. Manfred Memorial Moon Mission (4M) jest dedykowana założycielowi firmy LuxSpace, który zmarł w 2014 roku. Przede wszystkim jest to nadajnik, którego sygnały będą odbierane przez środowiska radioamatorskie na całym świecie. Statek powstał w zakładach niemieckiej OHB.

Bezzałogowe misje serii Chang’e trwają od 2007 roku. Dotychczas zrealizowano trzy wyprawy: orbitery Chang’e 1 i 2 oraz lądownik Chang’e 3. Misja Chang’e 3, której lądowanie na Srebrnym Globie nastąpiło w grudniu zeszłego roku, była pierwszym miękkim lądowaniem na Księżycu od 1976 roku. W przyszłym roku Chiny zamierzają wysłać czwartą misję Chang’e – również lądownik księżycowy z łazikiem.

Comments are closed.