FAA przyznała licencję 9. portowi kosmicznemu w USA

0

Midland International Airport stało się pierwszym komercyjnym portem kosmicznym w USA na którym odbywa się normalny ruch lotniczy.

Schematyczny rysunek lotniska w Midland

Schematyczny rysunek lotniska w Midland / Credit: FAA, domena publiczna

Federal Aviation Administration wydała 17 września licencję komercyjnego portu kosmicznego lotnisku Midland International, koło miasta Midland w stanie Teksas. Jest to formalnie dziewiąty komercyjny port kosmiczny w USA, ale pierwszy który obsługuje normalne loty pasażerskie. Inne lotniska z taką licencją. jak Cecil Field, Mojave Air and Space Port, czy Oklahoma Spaceport, nie obsługują ruchu pasażerskiego. W związku z przyznaniem licencji lotnisko zmieni nazwę na Midland International Air and Space Port.

Przyznanie licencji operatora portu kosmicznego jest uwieńczeniem starań miasta o przyciągnięcie firm związanych z przemysłem kosmicznym. W 2012 roku przeniesienie się do Midland International Airport Mojave ogłosił XCOR Aerospace. Miasto zaoferowało firmie pakiet różnego rodzaju korzyści inwestycyjnych o wartości 10 milionów USD.

Lotnisko zajmuje obszar 650 hektarów i posiada cztery asfaltowe pasy startowe, o długości od 1323 metrów do 2896 m. W 2008 roku bazowało tam 78 samolotów i śmigłowców. Czterdzieści procent operacji lotniczych dotyczyło samolotów wojskowych.

(SN)

Comments are closed.