SpaceX planuje pierwszą orbitalną misję pojazdu Starship

1

Kiedy nastąpi pierwszy orbitalny test pojazdu Starship?

Firma SpaceX przesłała do komisji FCC propozycję pierwszego lotu pojazdu Starship. Data misji nie została jeszcze ustalona.

Firma SpaceX od kilku lat pracuje nad “wielką” rakietą o nazwie Starship (wcześniej BFR). Aktualny (2021 rok) kształt tej rakiety to wielka stalowa konstrukcja o średnicy 9 metrów i wysokości ok 120 metrów, napędzana silnikami Raptor. Drugi stopień tej rakiety o długości 50 metrów funkcjonuje pod nazwą “Starship”, zaś pierwszy jako “Super Heavy”. Pierwsza prezentacja modelu pojazdu Starship nastąpiła pod koniec września 2019.

Przez kolejne miesiące następowała seria testów do pułapu 10-12,5 km poszczególnych prototypów pojazdu Starship. Te testy często kończyły się eksplozjami. Ostatni test – o oznaczeniu SN15 – zakończył się sukcesem. Pojazd SN15 ma być ponownie wykorzystany do kolejnego testu.

Podsumowanie ostatniego testu prototypu pojazdu Starship (SN15) / Credits – SpaceX

Pierwszy lot orbitalny Starship

W międzyczasie firma SpaceX pracuje nad pierwszym lotem orbitalnym Starship. Do amerykańskiej Federal Communications Commission (FCC) wpłynął dokument od SpaceX dotyczący propozycji lotu orbitalnego Starship.

W tej dokumentacji firma SpaceX przedstawia następującą propozycję lotu:

  • pojazd Starship zostanie zamontowany na szczycie rakiety (prawdopodobnie Super Heavy)
  • start z Boca Chica, czyli miejsca, gdzie odbywają się obecne testy prototypów SN,
  • stopień Super Heavy woduje u wybrzeży Teksasu, około 30 km od miejsca startu w Boca Chica
  • Starship wykona prawie pełny obieg nad Ziemią (w kierunku wschodnim) i wejdzie w atmosferę nad Oceanem Spokojnym, w pobliżu Hawajów
  • wodowanie (bez odzysku) ma nastąpić około 100 km na północ od wyspy Kauai

Jak na razie nie wiadomo, kiedy nastąpiłby start tej misji. Początek “okresu startowego”, o jaki wnioskuje SpaceX od FCC zaczyna się 20 czerwca i ma trwać sześć miesięcy.

Brak odzysku obu członów sugeruje podobne podejście, jakie firma SpaceX wykonała podczas testów odzyskiwania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Pierwsze takie testy firma SpaceX wykonała w 2013 i 2014 roku. Zebrane podczas tych testów doświadczenia przyczyniły się do pierwszego udanego lądowania dolnego stopnia Falcona 9, co nastąpiło 22 grudnia 2015 roku.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący pojazdu Starship.

(PFA, SpaceX)

Jeden komentarz

  1. JEZELI TEN LUB KTORAS Z KOLEJNYCH PROB SIE POWIEDZIE . TO ZNACZY ZE PODBOJ ZALOGOWY KOSMOSU rusza z martwego punktu w ktorym tkwi od 2011. a tak na prawde duzo wczesniej.