Otwarto zapisy na NASA Sample Return Robot Challenge 2015

0

Otwarto zapisy na czwarty konkurs Sample Return Robot Challenge, organizowany przez NASA w ramach programu Centennial Challenge.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA otworzyła zapisy na czwarty konkurs Sample Return Robot Challenge, który odbędzie się w USA między 8 a 13  czerwca 2015 roku. Jest on organizowany w ramach szerszego programu Centennial Challenge.

Stawką w konkursie autonomicznych robotów będzie pula nagród w wysokości 1,5 miliona USD. Zaznaczyć trzeba od razu, że mimo otwartej formuły konkursu, nagrodę główną (1 495 000 USD) będą mogły wygrać tylko drużyny amerykańskie. Ograniczeń terytorialnych nie ma w przypadku wyznawania nagród Technology Achievement.

Miejsce zmagań pozostaje bez zmian: Worcester Polytechnic Institute w Worcester w stanie Massachusetts. W konkursie mogą brać udział osoby prywatne, studenci i uczelnie, oraz firmy.

W dwu etapowym konkursie drużyny będę musiały pokazać jak ich robot, bez udziału obsługi, lokalizuje i pobiera próbki geologiczne na różnego rodzaju terenach. Celem konkursu jest pobudzenie innowacyjności w dziedzinie nawigacji autonomicznej i robotyce. Osiągnięcia uczestników tych dziedzinach mogą znaleźć w zrobotyzowanej eksploracji przestrzeni kosmicznej lub w zastosowaniach przemysłowych na Ziemi. Do tej pory przez konkurs przewinęło się ponad 20 drużyn (jednoosobowych lub liczniejszych) z USA i zagranicy. W tym roku w konkursie wzięło udział aż 9 nowych drużnych, w tym po raz pierwszy drużna licealistów.

Konkurs należy do trudnych. W trakcie pierwszej edycji nie przyznano żadnych nagród pieniężnych, gdyż uczestnicy nie spełnili wymagań konkursowych. W kolejnej edycji drużyna Team Survey z Los Angeles otrzymała 5 000 USD za ukończenie pierwszego etapu konkursu. Taki sam wynik i nagrodę otrzymała drużyna Mountaineers  z Morgantwon w roku 2014. Obie drużyny, jeśli zechcą, będą mogły od razu przystąpić do drugiego etapu konkursu w edycji 2015.

Więcej informacji na stronie konkursu.

Robot drużyny Mountaineers w trakcie edycji 2014 konkursu SRRCC

Comments are closed.