Branson przekłada pierwszy lot na wiosnę 2015

1

Virgin Galactic przekłada pierwszy komercyjny start statku SpaceShipTwo na początek przyszłego roku.

 

W wywiadzie telewizyjnym udzielonym 9 września w programie “The Late Show” stacji CBS, Richard Branson – właściciel koncernu Virgin – zapowiedział, że pierwszy komercyjny start statku SpaceShipTwo odbędzie się w lutym lub marcu 2015 roku. Do tego czasu będą prowadzone loty testowe.

To kolejne przełożenie rozpoczęcia działalności przez Virgin Galactic, spółkę Bransona mającą zajmować się turystyką kosmiczną. Pierwszy lot, z Bransonem i jego synem na pokładzie, ma odbyć się ze Spaceport America w stanie Nowy Meksyk. Gdy powstała firma Virgin Galactic, we wrześniu 2004 roku, rozpoczęcie działalności zapowiadano na rok 2007.

Według słów Bransona z wywiadów dla “The Late Show” i “Today”, prace nad statkiem są w końcowej fazie. Jeszcze przed końcem roku ma odbyć się jeden lot próbny. Jednak dwa dni później rzecznika prasowa firmy odpowiedziała w mailu na pytanie portalu Space News, że nie ma ustalonej daty rozpoczęcia działalności komercyjnej a data lotu inauguracyjnego podyktowana będzie stanem przygotowań i bezpieczeństwem.

Ostatni lot z napędem statek SpaceShipTwo odbył 10 stycznia 2014. W międzyczasie zmieniono mieszankę napędową silnika, z gumy polibutadienowej na plastik poliamidowy. Zapowiadany na koniec roku lot odbędzie pewnie właśnie z tą mieszanką.

(SN)

1 komentarz