SpaceX bliżej certyfikacji wojskowej i startów z Teksasu

0

USAF uznał za udane trzy starty rakiety Falcon 9 v.1. FAA zgodziła się zaś na starty rakiet firmy SpaceX z Teksasu.

SpaceX poinformował 11 lipca, że Siły Powietrzne USA (USAF) uznały trzy udane starty rakiety Falcon 9 v1.1. Stonowany komunikat prasowy podaje, że wojsko zakwalifikowało jako pomyślnie przeprowadzone 3 starty rakiety, co jest konieczne do dopuszczenia jej do użytku przez USAF. Oznacz to, że SpaceX jest o krok bliżej do starania się o kontrakty wojskowe w ramach EELV (Evolved Expendable Launch Vehicle). EELV jest na razie zmonopolizowane przez firmę ULA – konsorcjum firm Boeing i Lockheed Martin, i ich rakiety Delta IV i Atlas V.

SpaceX pozostaje w sporze sądowym z USAF, który dotyczy właśnie przetargów na wynoszenie ładunków w ramach EELV. Według SpaceX wojsko niesłusznie przyznało ULA kontrakt na 36 rakiet nośnych w trybie “z wolnej ręki”, nie dopuszczając oferty SpaceX. Co prawda SpaceX nie posiadało wówczas, i nadal nie posiada, niezbędnych certyfikatów, ale do czasu pierwszych startów, najpewniej by je uzyskała. W niedawnej odpowiedzi USAF wniósł do sądu prośbę o odrzucenie wniosku SpaceX jako bezprawnego (SpaceX jako firma nie dopuszczona do przetargu nie ma prawa go oprotestowywać).

SpaceX stara się o zlecenia sił zbrojnych USA od 2013 roku, kiedy to podpisała z USAF porozumienie o współpracy, tzw. CRADA (Cooperative Research and Development Agreement). USAF zawarło nim warunki i wymogi (udane loty, metodyka projektowa, niezawodność, bezpieczeństwo, procesy produkcji i działania, zarządzanie ryzykiem, organizacja pracy) jakie muszą spełniać produkty i usługi SpaceX, aby mogły zostać dopuszczone do przetargów. Rakieta Falcon v9 v1.1 czeka właśnie na taką certyfikację przez USAF.

Dziewiątego lipca SpaceX otrzymał też od Federal Aviation Administration (FAA) pozwolenie na przeprowadzanie startów rakiet kosmicznych z Teksasu. Firma Elona Muska chce uruchomić własny kosmodrom koło Brownsville, leżące u ujścia rzeki Rio Grande do Zatoki Meksykańskiej. Decyzja FAA zezwala na starty rakiet Falcon 9, Falcon Heavy, różnych pojazdów suborbitalnych wielorazowego użytku, w ilości do 12 lotów rocznie.(SPO)

Comments are closed.