Oficjalnie: 67P jest dziwna

3

ESA opublikowała mozaikę zdjęć komety 67P widzianą z odległości ok. 12 000 kilometrów. Kometa jest dziwna!

Złożenie 36 zdjęć jądra komety 67P przedstawiających jej ruch obrotowy / Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Złożenie 36 zdjęć jądra komety 67P przedstawiających jej ruch obrotowy / Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team

Zgodnie z zapowiedzią, ESA opublikowała dzisiaj popołudniu zdjęcia i wykonaną z nich animację ruchu jądra komety 67P/Czuriumow-Gieriasimenko. Kometa została sfotografowana przez zmierzającą do niej sondę Rosetta.

Zdjęcia wyciekły przedwczoraj poprzez przedwczesną publikację na stronach francuskiej agencji kosmicznej CNES, partnera misji. ESA wydała komunikat w tej sprawie, wyjaśniając przy okazji zasady i zwyczaje publikacji takich, naukowo sensacyjnych, materiałów.

Sekwencja 36 zdjęć komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko wykonany przez sondę Rosetta 28 czerwca 2014 z odległości ok. 86000 km. / Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Podobna sekwencja zdjęć komety 67P z odl. ok. 86 000 km, wykonana 28 czerwca 2014. / Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team

Zdjęcia wykonane 14 lipca z odległości około 12000 kilometrów pokazują, że jądro komety powstało najpewniej w wyniku zderzenia dwóch mniejszych obiektów. Podobna do niej może być kometa 8P/Tuttle, na co wskazują jej obserwacje radarowe. Agencja opublikowała też animację powstałą ze złożenia 36 interpolowanych zdjęć, przedstawiających obrót jądra wokół własnej osi, w 20 minutowych odstępach czasu.

Taki kształt jądra jest niespodzianką dla naukowców i obsługi misji. Kontrolerzy lotu będą musieli starannej monitorować ruchy sondy i planować je, gdyż nieregularny kształt komety oznacza bardziej niejednorodne pole grawitacyjne wokół niej.

Rosetta ma wejść na kwazi-orbitę komety za niespełna 3 tygodnie, 6 sierpnia.

(ESA)

3 komentarze

  1. Hubert Bartkowiak on

    Panowie, naprawdę? “Oficjalnie”, bo wcześniej był tylko “przeciek”. “Dziwnie”, bo nie |zwyczajnie”. Nikt nie twierdzi, że to nie jest określenie fachowe.

    • W redakcji pracują sami proffeszjonalisci i jeszcze to słowo “Oficjalnie”. To tak jakby Einstein po wyjaśnieniu korpuskularno-falowego charakteru światła opisałby to zdaniem “Światło jest dziwne lol”