EELV w formule przetargu!

1

Pierwszy raz od ponad dekady USAF ogłosiły przetarg na wyniesienie misji kosmicznej w ramach EELV.

Wczoraj informowaliśmy o kolejnym kroku SpaceX w kierunku certyfikacji rakiet Falcon 9 pod kątem wykorzystania przez wojsko, a jeszcze tego samego dnia Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych ogłosiły pierwszy od dekady przetarg na wyniesienie misji kosmicznej w ramach EELV.

Program EELV był od samego początku zmonopolizowany przez United Launch Alliance – joint-venture firm Boeing i Lockheed Martin. ULA otrzymywała zamówienia na EELV bez przetargu, gdyż jej rakiety, Delta IV i Atlas V, były jedynymi certyfikowanymi do użycia przez wojsko.

Firma SpaceX od roku stara się o taką certyfikację i weszła nawet w spór sądowy z administracją USA i USAF. Oświadczenie USAF wydaje się wskazywać, że siły zbrojne tym razem dopuszczą rakiety SpaceX do przetargu mimo braku certyfikatu, gdyż same przyznają firmie takie dokumenty przed rokiem 2016, czyli terminem wykonania usługi. Według ostatnich doniesień, taki certyfikat SpaceX powinna otrzymać na początku 2015 roku.

W oficjalnym oświadczeniu kapitan Eriki Yepsen czytamy: „W dniu 15 lipca 2014 roku, Siły Powietrzne opublikowały konkurs ofert na zasadach konkurencyjności [dosłownie: Request for Proposal for the competitive procurement] dotyczący wyniesienia misji National Security Space (NSS) w 2016. Jest to pierwsze od ponad dekady działanie w ramach Evolved Expendable Launch Vehicle (EELV) z elementem konkurencyjności – znaczący krok Siły Powietrznych na drodze do wprowadzenia konkurencyjności w program EELV. Jest to zgodne z zaleceniem podsekretarza stanu obrony Franka Kendalla o “przywróceniu zasad konkurencyjności w przetargach”. Konkurencyjność między certyfikowanymi dostawcami rakiet zapewni innowacyjność i trwałe oszczędności, jednocześnie zapewniając USAF możliwość skupienia się na powodzeniu misji.”

(USAF, BD)

Jeden komentarz

  1. I teraz już Musk nie będzie mógł narzekać, że nie został dopuszczony do przetargu, ale czy coś się zmieni? Czas pokaże.