Wielka Brytania: 40 mld. funtów inwestycji w sektor kosmiczny

0

Wielka Brytania chce zainwestować w przemysł kosmiczny 40 miliardów GBP do 2030 roku.

Rząd Wielkiej Brytanii chce wesprzeć rozwój brytyjskiego przemysłu kosmicznego kwotą 40 miliardów funtów bryt. (ok. 200 mld. zł) do 2030 roku. Rząd pracuje także nad zmianami prawa pod kątem otworzenia portu kosmicznego w Wielkiej Brytanii.

Jest to odpowiedź na zeszłoroczny raport branży kosmicznej, która domagała się właściwego finansowania narodowego programu kosmicznego UK. Sektor kosmiczny w Wielkiej Brytanii odpowiada już za ponad 9 miliardów GBP obrotów w krajowej gospodarce, i mimo okresu recesji notował 7% wzrost.

Przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii oczekują bowiem zmiany w krajowej polityce kosmicznej. Większość budżetu kosmicznego Brytanii (ok. 300 mln. GBP) wydawane jest poprzez programy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tylko mała część środków trafia na finansowanie własnych inicjatyw. Dla odmiany, w Niemczech, Francji czy Włoszech, prócz partycypowania w programach ESA istnieją też duże narodowe programy kosmiczne.

David Parker, prezes Brytyjskiej Agencji Kosmicznej (UKSA), przyznaje, że „obecnie Wielka Brytania nie jest może tak znana z osiągnięć kosmicznych, jak powinna. Staramy się przekazać, że Brytania to świetne miejsce do prowadzenia biznesu kosmicznego. Tworzymy naprawdę dobre środowisko dla przemysłu kosmicznego: dobre środowisko prawne i przyjazny system podatkowy, co pozwala firmom rosnąć i prosperować.”

Rząd Wielka Brytania cały czas stara się dostosować swoje prawo do komercyjnych lotów kosmicznych, planując otworzyć port kosmiczny na terenie kraju. Z takiego portu miałby odbywać się pasażerski ruch kosmiczny, np. turystyki kosmicznej.

(UKSA, Głos Rosji)

Comments are closed.