Kosmos wokół nas – spotkanie z Kosmosem na Białołęce

0

17 maja 2014 roku w Zespole Szkół nr 43 w dzielnicy Zielona Białołęka w Warszawie odbędzie się impreza kulturalno-edukacyjna „Kosmos wokół nas”.

Można już się zapoznać z programem pokazów w planetarium związanych ze spotkaniem „Kosmos wokół nas”.

Ruszył również profil społecznościowy wydarzenia – http://www.facebook.com/kosmoswokolnas – zapraszamy!

W Zespole Szkół nr 43 w dzielnicy Zielona Białołęka w Warszawie 17 maja 2014 roku odbędzie się impreza kulturalno-edukacyjna „Kosmos wokół nas”. Dzieci, młodzież i dorośli spotkają się z astronomami oraz inżynierami budującymi satelity i łaziki marsjańskie, wspólnie z naukowcami zbudują jądro komety, a przy sprzyjającej pogodzie będą mogli też obserwować Słońce.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Edukacji Astronomicznej we współpracy z Zespołem Szkół nr 43, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Stowarzyszeniem Moja Białołęka oraz Centrum Edukacyjnym „Planeta Anuka”. Patronat nad konkursem plastycznym pt. „Mój kosmiczny dom” objął burmistrz Białołęki Piotr Jaworski.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że Kosmos wcale nie jest gdzieś daleko, wysoko nad naszymi głowami, ale że jest tuż obok nas. We wnętrzach gwiazd powstały atomy tworzące komórki naszego ciała, wiele przedmiotów codziennego użytku ma swój kosmiczny rodowód, a gwiazdy i Księżyc są często natchnieniem dla poetów i zakochanych.

Od listopada 2012 roku Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Wejście do tej organizacji stanowi kamień milowy dla rozwoju technologicznego Polski. Nasz kraj może brać udział m.in. w konkursach organizowanych przez ESA. W jednym z ostatnich konkursów, polegających na wybudzeniu sondy Rosetta z hibernacji, wziął udział 17-letni Józek Dobrowolski i został jednym z laureatów. Licealista z Ostrołęki będzie gościem imprezy „Kosmos wokół nas”. Zapraszamy na spotkanie i rozmowę o jego pasji obserwowania nieba oraz o tym jak udało mu się wygrać konkurs.

Ostatnie dwa lata to także czas intensywnej pracy inżynierów budujących pierwsze polskie satelity. Od roku 2012 na orbicie okołoziemskiej znajduje się satelita PW-Sat zbudowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) na Politechnice Warszawskiej. W listopadzie 2013 r. został wystrzelony pierwszy polski satelita naukowy BRITE-PL Lem, zbudowany przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Na start czeka już kolejny – Heweliusz.

Modele lotne satelitów oraz roboty, w tym łazik marsjański Skarabeusz zbudowany przez SKA, będzie można zobaczyć w trakcie imprezy na terenie szkoły.

Niebo i gwiazdy zachwycały ludzi od wieków, więc nie może ich też zabraknąć w czasie białołęckiego spotkania z Kosmosem. Kolejnymi atrakcjami będą obserwacje Słońca oraz pokazy nocnego nieba w mobilnym planetarium, które zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem. W tym roku Centrum Edukacyjne „Planeta Anuka” przygotowało seans pt. „Drogowskazy na niebie”.

Kontakt dla mediów:
Paweł Z. Grochowalski,
tel.: 512 251 335,
e-mail: pawel@astroedukacja.org

Redakcja dziękuje p. Pawłowi Grochowalskiemu za nadesłany materiał.

Comments are closed.