Curiosity – status na Sol 619

0

Już ponad 600 marsjańskich dni łazik Mars Science Laboratory „Curiosity” przebywa na powierzchni Czerwonej Planety. Łazik przejechał już niemal 6600 metrów.

Łazik Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” przebywa na powierzchni Czerwonej Planety od 6 sierpnia 2012 roku. Łazik wylądował wewnątrz krateru Gale, a celem jego wyprawy jest kanion znajdujący się w środkowej części tego krateru. Ten kanion przecina wzgórze nazwane Mt Sharp.

Aktualnie łazik jest w trakcie jazdy ku celowi głównemu misji. Podróż trwa od lipca zeszłego roku (wcześniej MSL badał obszar „Glenelg”, będący celem pośrednim misji) i potrwa jeszcze przynajmniej kilka kolejnych miesięcy. Przejazd łazika od „Glenelg” do podnóża Mt Sharp odbywa się w etapach, od jednego punktu orientacyjnego do kolejnego.

Po koniec marca 2014 roku MSL dotarł do trzeciego punktu orientacyjnego podróży do Mt Sharp. Obszar został nazwany „Kimberley”. W tym rejonie znajdują się trzy małe pagórki oraz warstw skał, które zainteresowały naukowców. Co ciekawe, w międzyczasie nastąpiły małe problemy techniczne, które opóźniły dalszą jazdę łazika o tydzień, dzięki czemu naukowcy mogli się z bliska przyjrzeć okolicznym warstwom skalnym w „Kimberley”.

Naukowcy są bardzo zainteresowani skałami w „Kimberley”, gdyż wydają się one być piaskowcami, ale wiele z nich charakteryzuje się innym stopniem erozji. Prawdopodobnie odpowiedzią jest tutaj nieco inna kompozycja poszczególnych skał, prawdopodobnie związków cementujących całe skały.  Te cementujące materiały oraz skały mogły powstać w innych dawnych epokach Marsa, podczas których panowały inne warunki klimatyczne.

29 kwietnia łazik MSL dokonał niewielkiego wiercenia w skale nazwanej “Windjana”. Testowy otwór ma około 2 centymetrów głębokości. W najbliższych dniach ma zostać podjęta decyzja, czy wiercenie będzie kontynuowane, w celu pobrania i analizy próbek. Byłaby to już trzecia tak pozyskana próbka skał.

1 maja pojawiła się w sieci nowa panorama wykonana przez Andrew Bodrowa. Połączył on 138 zdjęć wykonanych przez łazik Curiosity 27 kwietnia.

Do 4 maja łazik przejechał łącznie 6590 metrów i spędził już 609 marsjańskich dni („Sol”) na powierzchni Czerwonej Planety. Do podnóża Mt. Sharp zostało jeszcze ponad 4 kilometry – wydaje się więc, że nie wcześniej niż za rok rok MSL dotrze do głównego celu swej podróży.

Comments are closed.