Szwajcaria dołączy do programu Galileo

0

W grudniu zeszłego roku Szwajcaria podpisała umowę o dołączeniu do europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Umowa nie została jeszcze jednak ratyfikowana.

Galileo to wspólny projekt Unii Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Szwajcaria jest państwem członkowskim ESA, lecz nie wchodzi w skład UE. Korzystanie z usług europejskiego systemu nawigacji satelitarnej wymagało więc podpisania specjalnej umowy.

Ta została podpisana w grudniu zeszłego roku, ale jeszcze jej nie ratyfikowano. Szwajcaria zobowiązała się zapłacić Unii Europejskiej 80,05 miliona euro, co ma zrekompensować brak zaangażowania finansowego w projekt w poprzednich latach. Od 2014 roku będzie zaś rocznie płaciła 27 milionów euro składki. W zamian Szwajcaria otrzyma dostęp do usług podstawowych oraz tzw. PRS (Public Regulated Service), czyli kodowanego sygnału dla instytucji rządowych.

Cztery testowe satelity Galileo znajdują się już na orbicie okołoziemskiej. Wystrzelone zostały parami w 2011 i 2012 roku. Kolejne dwa – już operacyjne – mają zostać wystrzelone w sierpniu 2014 roku z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Dalsza eskalacja kryzysu ukraińskiego może jednak przekreślić te plany. Satelity Galileo-FOC 1 oraz Galileo-FOC 2 mają bowiem polecieć na rakiecie Sojuz. Według planu system miał być w pełni operacyjny w 2020 roku.

Zapraszamy również do uczestnictwa w polskiej edycji konkursu Galileo Masters 2014, który ma wyłonić najlepsze pomysły wykorzystujące nawigację satelitarną.

Comments are closed.