Sankcje USA bez wpływu na Sea Launch i Inmarsat

0

Za 22 dni odbyć ma się start Zenita-3SL amerykańsko-rosyjskiej spółki Sea Launch. Według firmy sankcje USA nie wpłyną na działalność przedsiębiorstwa.

Ludmiła Czernowa, przedstawicielka firm Sea Launch i Inmarsat, powiedziała w wywiadzie dla rosyjskiej agencji prasowej RIA Nowosti, że sankcje nałożone ostatnio na Rosję nie wpływają na działalność firmy.

USA nałożyły w poniedziałek 28 kwietnia kolejne sankcje na Rosję w zawiązku z aneksją Krymu i destabilizowania sytuacji na Ukrainie. Objęły one kolejne 7 osób związanych z Kremlem i 17 rosyjskich firm.

„Główny amerykański wykonawca Sea Launch, firma Energia Logistics, ma już wszystkie potrzebne licencje i pozostają one w mocy. Według naszej opinii komercyjne usługi prowadzone przez Sea Launch nie spełniają kryteriów zawartych w ostatnich sankcjach amerykańskiego departamentu stanu”, miał powiedzieć Peter Stier, rzecznik firmy Sea Launch.

Stier przyznał, że mogą istnieć wątpliwości co do niektórych działań prowadzonych ze stroną rosyjską, ale najbliższy start Eutelsata-3B (planowo 26 maja) nie jest zagrożony.

Sea Launch jest spółką podmiotów amerykańskich, norweskich, rosyjskich, i ukraińskich, wysyłających komercyjnie ładunki w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiet Zenit-3SL startujących z pływającej platformy startowej.

Podobnej informacji udziela firma Inmarsat – operator satelitów do łączności satelitarnej, systemu wykorzystywanego szeroko w żegludze. Rzecznik firmy, Jonathon Sinnatt powiedział, że firma nie zmienia swoich planów, co do wystrzelenia 2. i 3. satelity Global Xpress pod koniec tego roku.

(RIA Nowosti)

Comments are closed.