LADEE dokonała żywota

0

Sonda LADEE zakończyła swoją misję dokonując planowanego zderzenia z powierzchnią Księżyca.

Siedemnastego kwietnia, czyli 4 dni wcześniej niż zakładano, sonda LADEE zderzyła się z powierzchnią Księżyca, kończąc tym samym misję. Kontrolerzy z Ames Research Center potwierdzili ten fakt w piątek, 18 kwietnia. Sonda Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer zderzyła się z Księżycem między 18:30 a 19:22 CEST.

“Przy uderzeniu LADEE miała prędkość 1610 metrów na sekundę – około trzech razy więcej niż wynosi prędkość lecącego pocisku karabinowego”, wyjaśniał Rick Elphic, kierownik naukowy projektu LADEE w Ames Research Center. “W zderzeniu z taką prędkością nie ma miejsca na łagodność – powstaje tylko pytanie czy LADEE pozostawiła jeden krater na jakimś zboczu, czy też jej szczątki rozproszone zostały na większej powierzchni. Jesteśmy ciekawi jaki ślad po sobie pozostawiła LADEE”. Część elementów sondy mogła wyparować w momencie zderzenia.

Z uwagi na wyczerpujący się zapas paliwa na początku kwietnia polecono sondzie obniżyć orbitę wokół Księżyca. Od tego czasu LADEE krążyła na wysokości około 2 kilometrów, czyli 5 razy niżej niż latają pasażerskie odrzutowce na Ziemi. Ostatnią korektę orbity sondy wykonano 11 kwietnia. Manewr miał zapewnić uderzenie statku w niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca, z dala od miejsc lądowania innych misji.

Teraz kontrolerzy misji będą starali się wyznaczyć dokładne miejsce upadku LADEE, a sonda LRO spróbuje je sfotografować.

LADEE została wystrzelona z Wallops Flight Facility 7 września 2013 roku. Od 10 listopada prowadziła badania naukowe Księżyca. Badała przede wszystkim strukturę i skład śladowej atmosfery Księżyca. Naukowcy liczą, że zebrane dane pozwolą też na rozstrzygnięcie czy unoszący się nad powierzchnią Księżyca pył mógł odpowiadać za efekty optyczne zaobserwowane przez załogi misji Apollo.

Przetestowała też eksperyment LLCD do laserowej dwukierunkowej komunikacji z Ziemią. Z odległości prawie 385 tysięcy kilometrów nadawała dane odbierane na Ziemi z prędkością 622 Mbps. Z Ziemi do LADEE dane udało się nadawać z prędkością 20 Mbps.

Do udziału w tym gwałtownym zakończeniu misji sondy NASA zaprosiła również szeroką publiczność. W konkursie “Take the Plunge” poproszono o wyznaczenie daty i czasu, kiedy sonda zderzy się z Księżycem. Zwycięzcy otrzymają od agencji okolicznościowe certyfikaty.

Zobacz też:

(NASA)

 

 

 

Comments are closed.