Misja SEBA-8

0

Dziewiętnastego kwietnia z Gliwic wystartował balon stratosferyczny SEBA-8. Balon osiągnął maksymalną wysokość lotu 40641 m nad poziomem morza.

Od zeszłego roku Tomasz Brol z Gliwic konsekwentnie próbuje osiągnąć dwa cele dla misji stratosferycznych: pobicie amatorskiego rekordu wysokości lotu oraz lot transkontynentalny. Te misje są realizowane w ramach projektu SEBA, czyli „Stratosferyczny Eksperymentalny Balon Amatorski”. Spośród nich SEBA-2 ustanowił aktualny rekord Polski w wysokości lotu (42650 metrów) a SEBA-6 uzyskał trzeci na świecie wynik w długości amatorskiego lotu stratosferycznego z wynikiem 5570,1 km.

Najnowsza misja to SEBA-8, która została dokonana 19 kwietnia 2014 roku. Była to kolejna próba pobicia amatorskiego rekordu wysokości lotu. Tym razem zabrakło kilku kilometrów – balon się wzniósł na wysokość 40641 metrów nad poziom morza. Balon wystartował z terenu aeroklubu lotniczego w Gliwicach a lądowanie nastąpiło tuż za granicą Polski w Czechach niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej.

Jest pewne, że SEBA-8 nie jest ostatnią próbą bicia rekordu przez Tomasza Brola. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku dojdzie do kolejnego startu, którego celem będzie albo lot transkontynentalny albo rzadziej odwiedzane partie stratosfery.

(SP9UOB)

Comments are closed.