Kolejny Smok przyłączony do stacji ISS

0

Prywatny statek Dragon, transportujący w swoich przedziałach ładunki dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz znajdującej się na niej astronautów, przybył w niedzielę 20 kwietnia po południu czasu polskiego do umieszczonego na wysokości około 400 kilometrów kosmicznego laboratorium.

Po przeprowadzeniu pomyślnego startu rakiety Falcon 9R v1.1 w ostatni piątek bezzałogowy statek transportowy firmy Space Exploration Technologies został poprowadzony w 2-dniowy lot do stacji ISS. W większości automatyczne podejście zakończyło się przechwyceniem prywatnego statku o godzinie 13:14 CEST przez wysięgnik stacji.

„Wielkanocny Smok” został następnie przyłączony do modułu łącznikowego stacji o nazwie Harmony. Już niebawem astronauci rozpoczną manualny rozładunek statku, a za pomocą wysięgnika CanadArm2 wyciągnięte z przedziału zewnętrznego (tzw. bagażnika) zostaną dwa ładunki: demonstracyjny terminal do komunikacji optycznej agencji NASA oraz kamera, która będzie podejmować obrazy w wysokiej rozdzielczości (HD).

Łącznie w ramach tej misji, będącej trzecią wyprawą logistyczną realizowaną przez SpaceX, Dragon dostarczył na ISS 2089 kg ładunku, w tym: 476 kg zapasów dla załogi, 715 kg części związanych z pracami badawczo-rozwojowymi na stacji, 204 kg części zamiennych, 123 kg sprzętu przeznaczonego do wykorzystania podczas spacerów kosmicznych, mniej niż kilogram części zamiennych do komputerów pokładowych oraz 571 kg ładunku przeznaczonego do użytku poza sekcją ciśnieniową kapsuły.

Ciekawym ładunkiem statku są nogi dla humanoidalnego robota znajdującego się na stacji ISS. Robot ten nosi nazwę Robonaut 2 i jest testowany w warunkach mikrograwitacji na stacji ISS od 2011 roku. Do tej pory weryfikowano zdolności motoryczne górnych kończyn robota. Dostarczone za pomocą statku Dragon kończyny dolne pozwolą w przyszłości na swobodne “poruszanie się” robota po stacji. W rzeczywistości będzie on się raczej “wspinał”, gdyż kończyny dolne, posiadające 7 ruchomych stawów, zamiast stóp wyposażone są w elementy chwytające. Docelowo, po dostarczeniu zestawu akumulatorów, robot uzyska pełną autonomię w poruszaniu się po kompleksie orbitalnym. W przyszłości może on zastąpić astronautów w wykonywaniu bardziej niebezpiecznych prac na zewnątrz ISS.

Obecna misja jest już trzecim z dwunastu zaplanowanych regularnych lotów zaopatrzeniowych statków Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poprzednie loty miały miejsce w marcu 2013 i październiku 2012 roku. Finalny lot testowy prywatnego statku firmy SpaceX (z cumowaniem do stacji ISS) miał miejsce w maju 2012 roku. Firma posiada kontrakt z NASA na dostawę niemal 20 ton towarów na ISS do 2016 roku. Wartość tej umowy to około 1,6 mld dolarów.

(NASA, PFA)

Comments are closed.