Udane “lądowanie” pierwszego stopnia Falcona 9

0

W piątek wieczorem z Cape Canaveral wystartowała rakieta nośna Falcon 9R v1.1. Oprócz wyniesienia kapsuły Dragon na orbitę w ramach misji CRS-3 podczas lotu przetestowano próbę “lądowania” pierwszego stopnia na oceanie.

Pierwszy stopień Falcona 9R (R od reusable – wielokrotnego użytku) wyposażono w rozkładane podpory, które w przyszłości mają umożliwić pionowe lądowanie tej części rakiety na lądzie. Ze względów bezpieczeństwa system musiał zostać wpierw przetestowany nad wodą. Pierwszy stopień rakiety musiał przetrwać podróż powrotną z wysokości 80 km. Tuż po wyniesieniu Dragona na orbitę Elon Musk napisał na Twitterze, że stopień opadał bez koziołkowania w sposób kontrolowany. Na wysokości 8.5 km prędkość wynosiła 360 metrów na sekundę.

W sobotę SpaceX ogłosił, że próba “lądowania” się powiodła. Komputery pokładowe pracowały jeszcze przez 8 sekund, aż pierwszy stopień przewrócił się do wody. W tej chwili nie udostępniono jeszcze nagrań z “lądowania”.

Jest to ogromny sukces dla SpaceX, ponieważ przybliża moment częściowego (a docelowo pełnego) ponownego wykorzystania rakiet po starcie. Znacznie – nawet o rząd wielkości – obniży to koszty wynoszenia ładunku na orbitę. Na konferencji prasowej Elon Musk zapowiedział, iż w przyszłym locie rakiety również podjęta zostanie próba wodowania. SpaceX w tym roku zamierza odzyskać pierwszy stopień, zaś w przyszłym zamierza ponownie go użyć w locie Falcona 9R. Na rok obecny firma nadal planuje przeprowadzić łącznie około 10 lotów.

Równocześnie firma Elona Muska prowadzi testy rakietowe w Nowym Meksyku. W 2012 i 2013 roku osiem testów pionowego startu i lądowania wykonał Grasshopper. 17 kwietnia drugi, znacznie większy Pasikonik wzniósł się na 250 metrów. Kolejne, już suborbitalne testy systemu będą przeprowadzane z prywatnego kosmodromu Spaceport America.

W ostatnich dniach SpaceX również oficjalnie przejął od NASA stanowisko startowe 39-A, z którego wcześniej startowały wahadłowce oraz rakiety Saturn V. Na początku 2015 roku z Florydy wystrzelona zostanie pierwsza rakieta Falcon Heavy – dotychczas mówiło się o kosmodromie Vandenberg na Zachodnim Wybrzeżu USA. Falcon Heavy będzie najpotężniejszą rakietą nośną od czasów radzieckiej Energii. Będzie w stanie wynieść ponad 50 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską.

Comments are closed.