Dragon CRS-3 opóźniony o dwa tygodnie

0

Bezzałogowa misja zaopatrzeniowa CRS-3 została opóźniona o dwa tygodnie. Firma SpaceX nie podała dokładnych przyczyn opóźnienia. (Zaktualizowano!)

Jeszcze kilka godzin temu wydawało się, że 16 marca dojdzie do startu komercyjnej wyprawy bezzałogowej CRS-3, organizowanej przez firmę SpaceX dla NASA. Celem wyprawy CRS-3 jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Na pokładzie rakiety Falcon 9 v1.1 znajdzie się kapsuła Dragon z 1580 kg ładunku, prawie dwa razy więcej niż podczas poprzednich misji zaopatrzeniowych. Tym ładunkiem są m.in. trzy lodówki/zamrażarki dla celów naukowych oraz zapasowy amerykański skafander kosmiczny. Ponadto, wewnątrz Dragona znajdzie się także osiem zminiaturyzowanych satelitów standardu CubeSat.

Niestety, 14 marca firma SpaceX poinformowała o opóźnieniu startu misji CRS-3 o dwa tygodnie. Aktualne terminy startów to 30 marca oraz (zapasowy) 2 kwietnia. SpaceX nie podała dokładnych przyczyn opóźnienia startu, informując jedynie o „nie zakończonych kwestiach”, które wymagają rozwiązania. Nieoficjalne źródła natomiast sugerują, że chodzi o część ładunku, który może wymagać dodatkowych testów czystości. Nie wydaje się jednak, żeby to opóźnienie miało związek z kapsułą, rakietą czy infrastruktura naziemną.

Aktualizacja, 14.03.2014, godzina 17:20 CET: powodem opóźnienia startu jest prawdopodobne zanieczyszczenie ładunku zainstalowanego wewnątrz nieciśnieniowej sekcji pojazdu Dragon, znajdującej się za kapsułą. Inżynierowie uważają, że może dojść do “odgazowania” tego zanieczyszczenia na orbicie, co może mieć wpływ na sprzęt zainstalowany na zewnętrznych elementach Stacji.

Dokładnej daty startu nie podano, ale można przypuszczać, że będzie to około 5 rano czasu polskiego dla 30 marca i około 40 minut wcześniej dla 2 kwietnia.

Warto tu dodać, że nadchodzący start rakiety Falcon 9 v1.1 będzie szczególny. Ten egzemplarz rakiety Falcon 9 v 1.1 zostanie wyposażony w nogi służące do powrotu pierwszego stopnia na ziemię. Tym razem firma SpaceX przeprowadzi test „miękkiego wodowania” dolnego stopnia Falcona 9. Będzie to krok ku odzyskaniu dolnego stopnia rakiety.

(NASA, SpaceX)

Comments are closed.