Rosja: rezygnacja w Bajkonurze i wizyta w Plesiecku

0

 Rezygnację ogłosił szef rosyjskiego kosmodromu w Bajkonurze, a swoją wizytę w Plesiecku planuje premier Miedwiediew.

Szef Bajkonuru rezygnuje

Federalna Agencja Kosmiczna Roskosmos przekazała, że rezygnację ze stanowiska złożył szef rosyjskiego centrum kosmicznego Bajkonur.

Jewgienij Anisimow zrezygnował z powodów osobistych, przekazała rzeczniczka agencji Irina Zubarewa. Otrzyma najpewniej ponowną nominację, ale na stanowisko w ciele koordynującym rosyjskie starty kosmiczne.

Kommiersant ustalił jednak, że rezygnacja ma związek z nieporozumieniami między Anisimowem a innymi decydentami w Roskosmosie. Gazeta twierdzi wręcz, że dyrektor został wezwany do Moskwy i naciskano na niego by złożył rezygnację. Anisimow przepracował w Bajkonurze prawie 30 lat, w tym 4 lata na stanowiska szefa ośrodka.

Nagłe zmiany na wysokich stanowiskach w Rosji nie są niczym nowym, również w branży kosmicznej. Wystarczy przypomnieć, że obecny szef Roskosmosu, Oleg Ostapenko, został powołany w zeszłym roku, po serii nieudanych startów i skandalu korupcyjnym w programie GLONASS.

Zobacz też:

Wizyta Miedwiediewa w Plesiecku

Wizytę w mieście Mirnyj i na terenie kosmodromu Plesieck planuje premier Federacji Rosyjskiej, Dimitrij Miedwiediew. Według biura prasowego rządu premier ma dokonać inspekcji urządzeń startowych. Weźmie też udział w konferencji poświęconej postępom w budowie systemu wynoszenie Angara. W konferencji ma wziąć udział również wicepremier Rogozin, minister obrony Siergiej Szojgu, pełnomocnik prezydenta w federalnym dystrykcie północno-zachodnim Władimir Buławin, a także przedstawiciele innych władz centralnych i przemysłu kosmicznego.

Oznacza to, że niedługo możemy spodziewać się nowych wieści o przygotowaniach do zapowiadanych lotów testowych. Rakiety Angara są jednym z priorytetów rosyjskiego programu kosmicznego. Mają zwiększyć możliwości wynoszenia ładunków w kosmos przez Federację (rodzina rakiet ma mieć udźwig od 1,5 do 25 ton), a tym samym w większym stopniu uniezależnią kraj od wynajmowanego Bajkonuru. Prace nad rakietą trwają od 1995 roku.

Pierwszy lot testowy najmniejszej wersji Angary zapowiadany jest na drugi kwartał 2014 roku, właśnie z Plesiecka. Rok później rakieta ma wystartować z nowego kosmodromu Wostocznyj w regionie amurskim.

(RIA Nowosti, Głos Rosji)

Comments are closed.