Konkurs Wake up Rosetta rozstrzygnięty!

0

 Poprosiliśmy Was o pomoc w obudzeniu sondy Rosetta z 31 miesięcy głębokiego snu w przestrzeni kosmicznej. W konkursie wideo wzięło udział ponad 200 osób i oddano 75 000 głosów – to znak, że udało Wam się!

Zasady były proste: wziąć telefon komórkowy i nagrać siebie wykrzykującego hasło “Obudź się, Rosetto!” Ale Wy byliście dużo bardziej kreatywni!

Wysiłkiem jaki włożyliście w swoje nagrania naprawdę nam zaimponowaliście. Włączyliście w nie swoje rodziny, przyjaciół, domowych pupili, zbudowaliście fantastyczne modele sondy Rosetta, stworzyliście poklatkowe animacje z użyciem klocków Lego, a nawet napisaliście całe piosenki i układy choreograficzne – wszystko dla setek fanów Rosetty.

Było nam również bardzo miło otrzymać zgłoszenia nie tylko z Europy, ale i spoza niej, w tym z Kolumbii, Kanady, Afryki czy Hongkongu.

Łącznie otrzymaliśmy 218 zgłoszeń, w tym kilka od naszych znajomych: Chrisa Hadfielda, Billego Nye’a, naszych partnerów z niemieckiej i francuskiej agencji kosmicznej, naszego dyrektora generalnego i astronautów, a także od wielu instytucji zaangażowanych w organizację i wsparcie misji Rosetta. Otrzymaliśmy też wideo od piosenkarki Tasminy Archer – znanej dzięki piosence “Śpiący satelita” (“Sleeping Satetllite”), i od zespołu o nazwie “Rosetta”.

Chociaż zachęcaliśmy Was do krótkich nagrań, wiele osób nadesłało równie świetne dłuższe produkcje. Wielu uczestników aktywnie zabiegało o głosy.

Odwiedzający stronę konkursu mogli oddawać głos na swoje ulubione nagranie. W ten sposób ukształtowała się lista 10 najpopularniejszych zgłoszeń w konkursie.

Gratulację dla wszystkich z nich!

10. Gerald Darroles, Kanada (2355 głosów)

9. High School Veno Pilon, Słowenia (2463 głosy)

8. Michela Ponzio, Włochy (2538 głosów)

7. Bruno Correia Da Costa, Portugalia (2654 głosy)

6. Kristof Verniers, Belgia (2690 głosów)

5. Alessio Chiama, Włochy (2760 głosów)

4. Peñaluenga Public School, Hiszpania (2925 głosów)

3. 26th & 29th Primary Schools of Acharnes Olympic Village, Gracja (5791 głosów)

2. Józef Dobrowolski, Polska (9092 głosy)

1. Ellinogermaniki Primary School, Grecja (10508 głosów)

Mimo, że według ustalonych zasad nie przysługuje mu nagroda, to mimo wszystko chcemy wyróżnić pracę Leopoldo Gamby z Kolumbii, którego nagranie zebrało 2528 głosów.

Każde z powyższych 10 nagrań, w przeciągu kilku tygodni, zostanie wyemitowane w przestrzeń kosmiczną przez jedną z 35 metrowych anten stacji śledzenia Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdy z twórców zwycięskich nagrań, lub zespołu twórców, otrzyma zestaw gadżetów ESA.

Nagrody główne

Dwa nagrania, które zebrały największe ilości głosów, tak zaimponowały jury ESA, że postanowiliśmy zaprosić Józefa Dobrowolskiego z Polski, oraz nauczyciela i ucznia ze szkoły podstawowej Ellinogermaniki z Grecji, do naszego centrum kontrolnego w Darmstadt (Niemcy), na specjalną uroczystość związaną z pierwszym lądowaniem na komecie, w listopadzie tego roku. Dwa zwycięskie wideo można obejrzeć poniżej:

{youtube}B3OL1DrFkwA{/youtube}

{youtube}Sbx64eRtna0{/youtube}

Jednak dla nas wszyscy są zwycięzcami! W ramach podziękowań zamieściliśmy krótki montaż z wielu nadesłanych przez Was zgłoszeń. Zachęcamy Was także do pobrania nowego zestawu ikon, aby powiedzieć światu: “Pomogłem obudzić Rosettę!”

{youtube}gihRDPg93jA{/youtube}

 

(Materiały ESA)

Comments are closed.