Powrót grupy 1944 (27-28.01.2014)

0

Aktywny obszar o numerze 1944, który trzy tygodnie temu wywołał pierwszy rozbłysk klasy X w tym roku, powrócił na widoczną z Ziemi tarczę Słońca. Powrotowi towarzyszyła seria rozbłysków klasy M. Obszar otrzymał numer 1967.

Siódmego stycznia grupa o numerze 1944 wywołała rozbłysk klasy X1.2. Ten rozbłysk był skierowany ku naszej planecie i dodatkowo wybił całkiem pokaźny koronalny wyrzut masy (CME). Wówczas wydawało się, że w kilkadziesiąt godzin później na Ziemi zaobserwujemy bardziej rozległe zorze polarne, jednak tak się niestety nie stało. Po tym rozbłysku aktywność grupy 1944 wyraźnie spadła. Tydzień później ten obszar zniknął z pola widzenia ziemskich obserwatorów, pozostając jedynie w zasięgu sond STEREO-A i potem STEREO-B.

Wraz ze zniknięciem 1944 wyraźnie spadła aktywność słoneczna – nie rejestrowano nawet rozbłysków dolnych stanów klasy M.

Dwa tygodnie po zniknięciu grupa 1944 pojawiła się przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Jednocześnie zarejestrowano rozbłyski klasy M. Pierwsze dwa z tych rozbłysków (M1.0 i M1.1 z maksimami o 02:22 i 03:11 CET) zarejestrowano 27 stycznia, gdy 1944 znajdowała się jeszcze za krawędzią tarczy słonecznej. Tego samego dnia, o 23:10 CET nastąpił znacznie silniejszy rozbłysk z tej grupy, który w maksimum osiągnął wartość M4.9. Wówczas grupa otrzymała oznaczenie 1967.

Z kolei 28 stycznia nastąpiła cała seria rozbłysków klasy M z grupy 1967. Grupa od samego początku tego dnia była już obserwowana po widocznej z Ziemi tarczy Słońca. Łącznie przez cały 28 stycznia zarejestrowano siedem rozbłysków klasy M, z których najsilniejszy był klasy M4.9 z maksimum o 20:49 CET.

Tak wyraźny wzrost aktywności za sprawą tylko jednej grupy plam słonecznych jest dość zwykłym zjawiskiem jak na obecny cykl. Niezależnie od tego, czy maksimum obecnego cyklu jest jeszcze przed nami, czy już nastąpiło, przez najbliższe dwa tygodnie znów będziemy obserwować rozbudowaną grupę plam słonecznych. Są również szanse na rozbłysk najbardziej energetycznej klasy X oraz CME. Warto więc przez najbliższe dni monitorować aktywność słoneczną.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

{module [346]}

Comments are closed.