Irański astronauta w 2024 roku?

0

Iran zapowiada lot na orbitę geostacjonarną i lot załogowy. Kapsuła do tego ostatniego miałaby być gotowa w ciągu kilku lat.

W ostatnich dniach grudnia Mohammad Ebrahimi, dyrektor irańskiego centrum badań systemów kosmicznych, przypomniał w wypowiedziach dla państwowych mediów o rosnącym potencjale i aspiracjach krajowego przemysłu aerokosmicznego.

Według jego słów za kilka lat Iran ma dysponować kapsułą do załogowych lotów suborbitalnych. W połowie grudnia Iran ogłosił, że wysłał w kosmos drugą już małpę, imieniem “Fargam”. Podtrzymane zostały tym samym deklaracje prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada z 2010 roku. Zapowiedział on wtedy lot załogowy na 2024 rok. Zapowiadane próby przyspieszenia projektu o 5 lat wydają się więc nieosiągalne.

“Jeśli w ciągu następnych 12 lat będziemy mogli wysłać dwutonowego satelitę na GEO, będziemy mogli też wysłać dwutonową kapsułę z astronautą”, powiedział Ebrahimi. Odpowiednio bezpieczna kapsuła z systemem ucieczkowym ma być gotowa w ciągu 3-4 lat.

Na początku roku miał miejsce pierwszy lot rakiety Pishgam z małpą na pokładzie. Organizacja Przemysłu Aerokosmicznego powiedziała wtedy, że wysłanie żywej istoty na pokładzie statku kosmicznego jest wstępem do załogowych lotów kosmicznych. W styczniu ogłoszono też projekt skonstruowania własnych skafandrów kosmicznych.

(FNA, INS)

{module [346]}

Comments are closed.