Chiński łazik Yutu w hibernacji

0

Po pomyślnym lądowaniu chińskiej misji Chang’e 3 na powierzchni Księżyca oraz pierwszych przejechanych metrach przez łazika Yutu, nastała księżycowa, mroźna noc, która trwa dwa tygodnie. W tym czasie łazik pozostanie w stanie hibernacji. Zanim nastąpiła księżycowa noc, orbiter LRO wykonał zdjęcia obszaru, gdzie się znajduje Chang’e 3 i Yutu.

Od lądowania w obszarze o nazwie Morze Deszczów, które nastąpiło 14 grudnia, łazik zjechał z platformy na lądowniku, aktywował pokładowe instrumenty naukowe, uruchomił swój manipulator i objechał lądownik dookoła w ramach wzajemnej inspekcji łazika i lądownika za pomocą ich kamer. Dzięki pomyślnemu lądowaniu misji Chang’e 3 na Księżycu Chiny stały się trzecią nacją, która zdołała osadzić swój sprzęt na powierzchni Srebrnego Globu.

Chińskie media poinformowały, że łazik Yutu wszedł w stan hibernacji w ostatnią środę (25.12.2013) o godzinie 22:23 CET, w odległości około 40 metrów od lądownika. Zasilane radioaktywnym plutonem grzałki będą zapewniały ciepło wrażliwej elektronice łazika przez okres dwóch tygodni księżycowej nocy. W czasie tego bezsłonecznego okresu temperatura może spaść do -180 stopni Celsjusza. Również lądownik wszedł w ubiegłą środę w stan hibernacji.

Reaktywacja chińskich pojazdów na Księżycu powinna nastąpić około 12 stycznia (w momencie rozpoczęcia trwającego dwa tygodnie dnia księżycowego). Niedługo potem powinny rozpocząć się czynności eksploracyjne, m.in. badania geografii i geomorfologii miejsca lądowania i okolic. Ponadto wykonana zostanie analiza badawcza obszarów do 30 i 100 metrów pod powierzchnią za pomocą dedykowanego radaru. Pierwotnie planowano 3-miesięczny okres pracy łazika, jednak chińscy naukowcy są przekonani, że okres ten na skutek dotychczasowego przebiegu misji, będzie mógł zostać wydłużony.

Z kolei lądownik powinien pracować na powierzchni około 12 miesięcy. Na pokładzie znajdują się m.in. kamery i teleskop obrazujący w ultrafiolecie, za pomocą którego badana będzie plazmosfera Ziemi oraz przeprowadzone zostaną pierwsze w historii długoterminowe obserwacje astronomiczne z księżycowej powierzchni. Lądownik został wyłączony w okresie od 16 do 20 grudnia w celu jego ochrony przed wysokimi temperaturami związanymi z górującym Słońcem. Kontrolerzy w przyszłości będą jednak najprawdopodobniej skracać ten czas, o ile w ogóle przerwa w działalności będzie wymagana.

Amerykańska sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) dokonała przelotu nad miejsce lądowania Chang’e 3 w zeszłym tygodniu i wykonała zdjęcia o wysokiej rozdzielczości. Zdjęcie Chang’e 3 i Yutu zostało opublikowane 31 grudnia i prezentujemy je jako trzecie w galerii tego artykułu. Na tym zdjęciu duża strzałka prezentuje lądownik Chang’e 3 a mała – łazik Yutu. Warto przypomnieć, że współpraca NASA z Chinami jest niemożliwa z uwagi na prawo ustanowione w USA dwa lata temu i te zdjęcia z LRO to w zasadzie jedyna forma “współpracy” pomiędzy NASA a chińską agencją kosmiczną.

Druga grafika w galerii tego artykułu prezentuje przybliżoną trasę, jaką wykonał łazik Yutu podczas swojego pierwszego “księżycowego dnia”.

(SFN, LROC, PFA)

{module [346]}

Przybliżona trasa jazdy Yutu w 2013 roku / Credits - userzy forum unmanedspaceflight.com Chang'e 3 i Yutu na powierzchni Księżyca okiem LRO. Zdjęcie z 25 grudnia 2013 / Credits - NASA/GSFC/Arizona State University

Comments are closed.