Australijczyk i dwaj Chińczycy odbędą loty na pokładzie Lynxa

0

28-latek z Quennsland w Australii, Tim Gibson, jest jednym z ponad 20 zwycięzców, którzy polecą na wysokość kilkudziesięciu km dzięki sponsorowanej przez firmę Unilever kampanii lotów Lynx Space Academy. Dodatkowo dwa podobne loty odbędą w 2015 roku pierwsi chińscy biznesmeni.

Tim Gibson właśnie wrócił z obozu treningowego na Florydzie, gdzie poddano go między innymi treningom zero-G oraz lotom na pokładzie samolotów odrzutowych. Na początku 2015 roku Gibson wraz z ponad dwudziestoma innymi zwycięzcami z innych krajów odbędzie lot na pokładzie samolotu Lynx firmy XCOR. Loty organizowane są przez firmę Space Expedition Corporation (SXC). Uczestnicy w kluczowym momencie będą mogli cieszyć się około sześcioma minutami nieważkości i podziewać czerń kosmosu i zakrzywiony horyzont Ziemię.

Firma SXC oprócz zaangażowania w wyżej opisaną kampanię lotów sprzedaje bilety na loty na pokładzie swoich samolotów także w Chinach. Holenderska firma podpisała 27 grudnia zeszłego roku umowę z chińskim biurem podróży Dexo Travel, które jako pierwsze w Chinach oferuje loty na duże wysokości. Do tej pory zainteresowanie takimi lotami wyraziło wstępnie 100 osób z Państwa Środka, spośród których dwóch zakupiło już bilet na lot w 2015 roku.

Loty odbywać się będą na pokładzie samolotów Lynx Mark I (pierwszej generacji), które będą zdolne do lotu na wysokość około 60 km. W czasie godzinnego lotu pasażer z pilotem spędzą około 6 minut w nieważkości. Koszt takiego doświadczenia to około 95 tys. dolarów.

(Xinhua)

{module [346]}

Comments are closed.