Opportunity w pierwszym tygodniu 2014

0

“Opportunity” zmierza do swojej docelowej zimowej lokalizacji. Za ponad tydzień minie 10 lat od rozpoczęcia tej marsjańskiej misji.

Łazik “Opportunity” cały czas przebywa na krawędzi krateru “Endeavour”, ochrzczonej jako “Solander Point”. Robot zakończył badania małej wychodni skalnej “Cape Darby”, gdzie podejrzewano zaleganie niewielkich ilości minerałów osadowych, gliniastych. Łazik podążą w stronę miejsca wyznaczonego przez obsługę do przezimowania. 

W trakcie sol 3535 (2 stycznia 2014) “Opportunity” przebadał cel “Cape Darby 2” za pomocą standardowej już kombinacji przyrządów MI (Microscopic Imaging – mikroskop obrazujący) i APXS (Alpha Particle X-ray Spectrometer – spektrometr rentgenowski cząstek alfa). Pięć dni później dojechał do kolejnego celu, “Cape Elizabeth”. W międzyczasie robot wykonał kilka zdjęć samego siebie i śladów swoich kół, w z związku ze zbliżającą się 10 rocznicą lądowania łazika na Marsie.

Na dzień 7 stycznia (sol 3540) ogniwa słoneczne wytwarzały 360 Wh energii elektrycznej, przy tau 0,563 i zapyleniu ogniw 0,555. Odometr łazika wskazywał 38 kilometrów i 730 metrów.

25 stycznia minie 10 lat od lądowania “Opportunity” na Marsie, którego misja była pierwotnie planowana na 3 miesiące. Z okazji 10. rocznicy lądowania NASA uruchomiła specjalną podstronę poświęconą temu wydarzeniu.

Zobacz też:

(NASA)

{module [346]}

Comments are closed.