Michał Żołnowski – jak odkryłem ponad 100 planetoid?

0

Polski miłośnik astronomii Michał Żołnowski opowiada jak odkrył ponad sto planetoid. Jego opowieść była częścią krakowskiej edycji serii konferencji o nazwie TEDx.

Rantiga Osservatorio jest pierwszym w pełni zorganizowanym polskim projektem mającym na celu przegląd nieba, identyfikację oraz obserwacje drobnych ciał Układu Słonecznego w tym planetoid bliskich Ziemi (NEO) oraz komet. Projekt oficjalnie rozpoczął się 20 marca 2012 roku. Prowadzą go Michał Żołnowski, założyciel obserwatorium, od lat zajmujący się astrofotografią, oraz Michał Kusiak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, łowca komet, odkrywca ponad 150 obiektów na zdjęciach z sond kosmicznych SOHO i STEREO. Obserwatorium położone jest we Włoszech w miejscowości Tincana, na pograniczu Emilii-Romanii i Toskanii. W porównaniu z warunkami panującymi w Polsce wypada ono znacznie lepiej, jeśli chodzi o liczbę pogodnych nocy.

Łącznie Michał Żołnowski i Michał Kusiak odkryli już 107 planetoid. Potwierdzenie orbit tych planetoid zajmie jeszcze nieco czasu, po czym będzie możliwe nadanie nazw tym obiektom.

Pod koniec zeszłego roku Michał Żołnowski przedstawił wyniki swoich prac w ramach konferencji TEDx (Technology, Entertainment, Design), skąd „x” pochodzi od niezależnych wydarzeń związanych z TED. To wydarzenie TEDx odbyło się w Krakowie.

{youtube}KOqZAFlY54I{/youtube}
Michał Żołnowski opowiada o odkryciu ponad stu planetoid / Credits – TEDx

Michał Żołnowski współpracuje wraz z Michałem Kusiakiem, polskim znanym odkrywcą komet „muskających Słońce”. Obaj Panowie mają nadzieję, że oprócz planetoid, w przyszłości uda się im wykryć także kometę.

(TEDx)

{module [346]}

Comments are closed.